Şekerbank Mevcut Kredilerden Yeni Kredi Kaynakları Oluşturdu

Şekerbank esnaf ve mikro işletmelere daha fazla kaynak aktarmak amacıyla, bilançosundaki KOBİ kredilerini teminat göstererek Eylül 2011’de ilk varlık teminatlı menkul kıymet ihracını gerçekleştirdi.
23 Mart 2014 Pazar 00:09


Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, esnaf ve KOBİ kredilerinden oluşan havuzun teminat gösterilerek, yapılan ihraçlarda özellikle vadenin 5 yıla kadar uzatıldığını belirtti. Şekerbank mevcut kredileri ile yeni kredi kaynakları sağlayarak esnafın yüzünü güldürdü. Uzun vadeyi de esnaf ve mikro işletmelere verilen kredilere yansıtıldığı açıklandı. Uluslararası yatırımcıların ilgi gösterdikleri ihraçlardan elde edilen kaynağı, 5 yıla varan uzun vadeler ile Anadolu esnafına rahatlıkla kullandırdıkları sözlerine ekledi.

Yeni Kredi Kaynakları ile Müşteri Sayısında Hızlı Yükseliş

Türkiye’de bu yöntemle ilk borçlandırmayı gerçekleştiren kuruluşların öncülüğü Şekerbank aracılığı ile sağlandı. Şekerbank’ın esnaf ve mikro işletmeler için kredi büyüklüğü 3,2 milyar TL olduğu belirtildi. Artan alternatif kaynakların arayışı bankacılık sektörü için önemli bir uygulamadır. Uygulanan yöntemle havuzda biriken kredilerin teminat olarak gösterileceği belirtildi. Uluslararası finans kuruluşları ve Anadolu KOBİ’leri arasında finansman köprü kurulacağı belirtildi.

Kredi Destekli Üreten Kart Avantajları

Üreten Kart, Şekerbank’ın esnaf ve mikro işletmelere yönelik uyguladığı önemli bir avantajdır. Esnafın şubeye gitmesine gerek kalmadan, ATM aracılığı ile kredi başvurusunu kolaylıkla yapacağı belirtildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler