SGK ve Bağ-Kur maaşlarında Refah Payı detayı

EYT yasasının ardından milyonlar emeklilik başvurusu için SGK'nın yolunu tuttu. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişi hak sahibi olurken bunların 1 milyon 661 bini SGK'lı, 88 bin 626'sı Bağ-Kur, 496 bini..
04 Nisan 2023 Salı 12:43


EYT yasasının ardından milyonlar emeklilik başvurusu için SGK'nın yolunu tuttu. İlk etapta 2 milyon 250 bin kişi hak sahibi olurken bunların 1 milyon 661 bini SGK'lı, 88 bin 626'sı Bağ-Kur, 496 bini de kamu çalışanlarından oluştu. Başvuru sayısının ise 1.6 milyonu aştığı öğrenildi. Mart ayı enflasyon rakamı sonrası ise memur emeklisinin 3 aylık zam oranı yüzde 10.52 olurken, en düşük maaş şimdiden 8.732 liraya yükseldi.

EYT yasası ile milyonlarca SGK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı kapsamında bulunan vatandaşlar emeklilik başvurusu için SGK’lara koştu. Yasa ile ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi hak sahibi olurken bunların 1 milyon 661 bini SGK'lı, 88 bin 626'sı Bağ-Kur, 496 bini de kamu çalışanlarından oluştu. Başvuru sayısının ise kararın Resmi Gazete’de yayımlandığı 3 Mart’tan bu yana 1.6 milyonu aştığı öğrenildi. Mart ayı enflasyon rakamı sonrası ise memur emeklisinin 3 aylık zam oranı yüzde 10.52 olurken, en düşük maaş şimdiden 8.732 liraya yükseldi.
Sabah’ın haberine göre, bugüne kadar yapılan başvuruların yüzde 90'ından fazlasını SGK, Bağ-Kur'lular oluşturdu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekliliğe müracaat etmeyenlerin çoğunun kamu çalışanları olduğunu belirterek, "Hak edenlerin hepsi emekli olmak istemiyor" dedi. Memurlar genel olarak emekliliğe SGK ve Bağ-Kur'lu kadar rağbet göstermedi.

REFAH PAYI TERCİH DEĞİŞTİRDİ

Bu yıl için EYT'den yararlanıp emekli olacakların sayısı 2 milyon 250 bin olmasına karşın başvuru sayısının 1 milyon 600 binde olmasını değerlendiren Bakan Bilgin, "Hak edenlerin hepsi emekli olmak istemiyor. Memurlarla yapılan toplu sözleşmede enflasyon farkıyla birlikte bir de refah payı verdik. Refah payıyla alınan ücret memurun reel gelirini artırdı. Bu düzenleme bütün kamu çalışanlarını etkiledi. Kamu çalışanları içinde hizmetli kadrosunda en düşük maaş 12 bin lira civarında. Öğretmen, polis diğer kamu görevlilerinin aldığı maaşlar 20 bin liranın üzerinde. Niye emekli olsunlar? Emekli olup 8 bin lira, 9 bin lira almak istemiyorlar" dedi.
Kamu çalışanlarının emeklilikten sonra işe devam edemediğini anımsatan Bakan Bilgin, "Devam edemiyor, ayrılmak durumunda. Emeklilik için müracaat etmeyenlerin çoğu kamu çalışanları. Bireysel iş yapanlar var, kendiişlerini yapanlar var. Onlar müracaat etmiyorlar. Dolayısıyla o konuya bireysel iş yapanların içerisinde çok sayıda meslek var" değerlendirmesini yaptı.

496 BİN MEMUR HAK KAZANDI

EYT Yasasıyla emekliliğe hak kazanan yaklaşık 496 bin memur bulunuyor. Emekli olduktan sonra Cumhurbaşkanı tarafından atanan, görevlendirilenler, Meclis'te yapılan seçim sonucu görevlendirilenler emekli olup çalışmaya devam edebiliyor. Ancak öğretmen, imam, polis, hemşire gibi kamu çalışanları emekli olup aylık almaya hak kazandıktan sonra kadrolara açıktan atanamıyor.

EYT’DE İLK MAAŞ VE BAYRAM İKRAMİYESİ HESAPLARA YATIYOR

EYT'de emekli aylığı bağlama işlemleri hızlandı. Normal dönemde ayda 35 bin olan aylık bağlama işlemi sayısı 300 bini geçti. Emeklilik işlemleri tamamlananlar bu aydan itibaren peşin ödeme, emekli aylığı, bayram ikramiyesi ve promosyon dahil tüm haklarını alacak. SGK'lı EYT'lilerin aylıkları 17-26 Nisan arasında, Bağ-Kur'luların da 25-28 Nisa'da yatacak. Bayram ikramiyeleri ise 17 Nisan'dan itibaren hesaplara geçecek. Aylık bağlama işlemi tamamlanamayanlara ödemeler geriye dönük hak kaybı olmadan Mayıs'ta yapılacak.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler