SOCAR Rafinesine Denizbank Kredi Desteği

SOCAR’ın İzmir Aliağa’da inşa edeceği rafineri için 3.5 milyar dolarlık kredi paketinin 500 milyon dolarlık bölümü EBRD ve IFC mutabakatla çekilmesi üzerine kredi tutarı DENİZBANK'tan sağlandı
19 Mart 2014 Çarşamba 11:28


Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR tarafından İzmir Aliağa’ya yapılacak olan STAR Rafinerisi için temin edilecek olan 3.5 milyar dolarlık kredi içinde yer alan 500 milyon doları temin edecek olan EBRD ve IFC’nin çekilmesinin ardından bu tutar Denizbank’tan sağlanacak. Proje için gerekli olan finansman paketine dair anlaşmaların mart sonu nisan başında imzalanması bekleniyor. Soruları yanıtlayan SOCAR’ın Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, STAR Rafinerisi’nin finansmanında EBRD ve IFC’in kredi paketinde yer alan Export Credit Agencies (ECA) ile anlaşamadığı için karşılıklı mutabakatla paketten çıktıklarını ancak aynı koşullarla yeni kredi temin ettiklerini belirtti. Yavuz, rafinerinin inşaat süresi ile ilgili bir sıkıntı olmayacağını da söyledi.

Yavuz “EBRD ve IFC’nin kredi paketinde yaklaşık 500 milyon dolarlık bir katkıları bulunuyordu. 3.5 milyar dolarlık finansman arayışımıza bankalardan 5.5 milyar doların üzerinde teklif gelmişti” dedi. Denizbank’a yakın bir kaynak ise “Denizbank bu projeyle ilgili. 500 milyon dolar kredi dilim dilim kullandırılabilir” dedi. Söz konusu rafinerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’nin cari açığının yıllık 2.5 milyar dolar azalması bekleniyor. Toplam 5.5 milyar dolara mal olması planlanan ve 2017’de devreye alınması öngörülen 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli rafinerinin 2 milyar dolar yatırım bedeli öz kaynaklarla sağlanacak.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler