Sorunlu Kredi Portföyüne Odaklanmak Gerekiyor

Sorunlu kredi portföyüne odaklanmanın önemi.
13 Mayıs 2015 Çarşamba 15:54


“Bu yıl bankacılık sektöründe sorunlu kredilerini en iyi yöneten bankacının en iyi bankacı olduğu bir dönem olabilir.” Bu sözler Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi’ye ait. Gaziantep’in ev sahipliğini yaptığı Albaraka KOBİ buluşmaları toplantısına katılmadan hemen önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yahşi, bankacılık sektörüne dair önemli açıklamalar da yaptı.

Sözlerine Türk ekonomisini değerlendirmekle başlayan ve “Türkiye için büyüme çok önemli” diyen Yahşi, ekonominin 2014 yılında % 2,9 oranında büyüme kaydettiğini belirterek dünyanın “büyüme” problemi içerisinde olduğunu ve bu dönemde de bu oranın kötünün iyisi olduğunu belirtti.
Yahşi’ye göre petrol fiyatlarının geldiği bu noktadan Türkiye bir avantaj yakaladı. Cari açıkta da iyileşmeler var. Yahşi konuyu şu sözlerle değerlendirdi: “Bir ülkede seçim yapılıyorsa bu tüketim ve yatırım kararları üzerinde olumsuz etkilerde bulunabilir. Yatırımcı ürkek davranır bu süreçte.

Türkiye’de seçim nedeniyle bir durağanlık olabilir ama bunun bir sebebi de dolardaki hızlı hareketler. Anadolu insanı için de, yatırımcılar için de geçerli bir nokta var; dolarda bir hareket olduğunda satışlar durur. Tüketim tarafında da yatırım tarafında da durur. Bu dolar her hareketlendiğinde iş böyle olur. Doların nerede istikrar bulacağı çok önemli...”   

Katılım bankalarının son yılı dışında her yıl yaklaşık 2 kat büyüdüğünü dile getiren Yahşi bugün bankacılıktan aldığı payın % 5.5 olduğunu dile getirdi. Yahşi şöyle konuştu: “katılım bankacılığının payının % 20, konvansiyonel bankacılığın payının % 80 olması. Katılım bankalarından birinin özel durumu olmasaydı aldığımız pay % 6 ve üzerine çıkacaktı.”

Diğer Haberler