Sosyal Yardımlar Kesiliyor

İngiltere kemer sıkmaya gidiyor.
11 Temmuz 2015 Cumartesi 18:05


İngiltere'nin parlamentoya sunduğu yeni bütçe programı kapsamında sosyal yardımlardan 12 milyar sterlin kesilmesi öngörülüyor. Bu kesintilerden yaklaşık olarak 13 milyon ailenin etkileneceği dikkat çekiyor.

YENİ BÜTÇE KARARINA TEPKİLER YÜKSELİYOR

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, geçen hafta parlamentoya yeni bütçe programı sundu. Bakan tarafından sunulan bu bütçede sosyal yardımlardan 12 milyar sterlin (18,6 milyar dolar) kesinti yapılması öngörülüyor. Toplumun farklı farklı kesimleri ise verilen bu karara tepki gösteriyor.

Merkezi Londra'da bulunan Mali Çalışmalar Enstitüsü(IFS), öngörülen sosyal yardım kesintilerinden etkilenecek 13 milyon aile olduğunu belirtti. IFS Direktörü Paul Johnson ise sunulan bütçe düzenlemeleri ile ilgili olarak en fazla aileler etkileneceği için sert eleştirilerde bulundu. Paul Johnson düzenlemelerdeki kesintilerin İngiltere'nin daha az refah bir ülke olmasına neden olacağını belirtti.

İNGİLTERE MALİYE BAKANI YENİ BÜTÇEYİ SAVUNDU

Bakan George Osborne, yapılan bu eleştirilere karşı parlamentoya sunduğu bütçe programını savunmaya devam etti. Maliye Bakanı, bütçenin ''daha yüksek gelir, daha düşük vergi, daha düşük sosyal yardım'' anlayışına dayandığını belirtti. İngiltere Hazine Bakanı Yardımcısı Harriett Baldwin ise sosyal yardım uygulamalarının insanları sisteme bağladığını savundu. Ardından da işletmelerin vergi oranlarını düşürerek, saat ücretinin daha fazla ödenmesinin zorunlu olmasından bahsetti.
Baldwin Fortune'ye verdiği röportajda ''Henüz yapmamız gerekenler tamamlanmış değil. Halen İngiltere’nin bütçe açığı (yüzde 4,9) yüksek seviyede ve verimlilik düşük. Sosyal yardım faturamız gerçekten yüksek.'' dedi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler