İhracatçıya yeni destek: Stok Finansman Destek Paketi

Ticaret Bakanı Pekcan, Türk Eximbank'ın ihracatçıya stokta kalan ürünlerinin zararını asgari düzeye çekmek için Stok Finans Destek Paketini açıkladı.
23 Mayıs 2020 Cumartesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihracatçılara yönelik yeni destek paketini açıkladı. Bakan yazılı açıklamasında, Türk Eximbank’ın pandemi ile mücadele döneminde ihracatçılara, Merkez Bankası kaynaklı TL reeskont kredisinden Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatıyla kullandırılan reeskont kredisine, kredi ödeme sürelerinde uzatma işlemlerinden finansman kolaylığına varana kadar pek çok kolaylık sağlandığını hatırlattı.

Stok Finansman Destek Paketi

Stok Finansman Destek Paketi ile pandemi sürecinde yeni bir destek paketini de ihracatçıların hizmetine sunduklarını belirten Bakan Ruıhsar Pekcan, “Türk Eximbank’ın stok finansmanına yönelik söz konusu kredisi mevcut koşullarda sipariş iptalleri ve talep düşüşü nedeniyle ürünlerini planladığı gibi satamayıp stokları artan ihracatçılarımıza kolaylık sağlayacak.” açıklamasında bulundu.

Kredi Türk lirası olarak kullandırılacak

Kredinin TL olarak kullandırılacağını belirten Bakan, yıllık kredi faizininse yüzde 7,25 oranında olacağını belirtti. KGF komisyonu ise binde 5 düzeyinde olacak. Azami 1 yıl vadeli kredi, KOBİ’ler için 25 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 50 milyon lira olarak limitlendirilmiş durumda. Kredi talebi alınırken 1 Ocak ile 31 Mart tarihli stok alım belgelerinin ibrazı gerekiyor.

Türk Eximbank’tan Kovid-19 tedbirleri

Türk Eximbank’ın Kovid pandemisi esnasında aldığı tedbirleri de anlatan Bakan Pekcan, 1 yıllık reeskont kredisi kullandırdığını ve döviz bazlı reeskont kredilerinin 1 yıllık vadeden 2 yıla çıkarıldığını hatırlattı. Aynı zamanda Eximbank ile KGF arasındaki anlaşma ile TL reeskont kredisi için KGF teminatı uygulanmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

Haziran sonuna kadar olan geri ödemelerin firmaların talepleri doğrultusunda Merkez Bankası kaynaklı kredilerde 3 ay, Türk Eximbank kaynaklı kredilerde ve bankalar aracılığıyla kullandırılan kredilerde 6 ay uzatıldığını Bakan Pekcan açıklamasında belirtti. Kredi uzatımlarında akdi faiz yerine cari faiz kullanılarak faiz oranlarının düşük oranlı tutulduğunu hatırlattı. İhracat taahhüt kapatılma sürecinin 2 yıldan 3 yıla uzatıldığını ve taahhüt tutarlarında ve cezalarında indirim yapıldığının da altını çizdi.

Türk Eximbank’ın toplam desteğinin ihracatçılar açısından yıl sonuna kadar 50 milyar dolar seviyesine gelmesini beklediklerini belirten Bakan Pekcan, “Bu zorlu dönemde ihracatçılarımızın önünü açmaya ve finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler