TBB POS Cihazları Amaç Dışı Kullanım Kararı Erteledi

POS cihazları ile banka kartları veya kredi kartlarının amaç dışı kullanılması suretiyle gerçekleştirilen muvazaalı işlemlerin önlenmesi amacıyla aldığı Kararının yürürlük tarihini 2015'e erteledi
01 Nisan 2014 Salı 10:41


Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankalar tarafından, mal ve hizmet satışı yapan işyerlerine tahsis edilen POS cihazları ile banka kartları veya kredi kartlarının amaç dışı kullanılması suretiyle gerçekleştirilen muvazaalı işlemlerin önlenmesi amacıyla aldığı Mesleki Tanzim Kararının yürürlük tarihini 1 Ocak 2015'e erteledi.

İşyerlerinin Hazır Olmaması Gerekçe Olarak Gösterildi

TBB'den yapılan yazılı açıklamada POS Cihazları, Banka Kartları veya Kredi Kartlarının Amaç Dışı Kullanım Hallerinin Belirlenmesi ve Yaptırımlara İlişkin bilgi verildi. Buna göre bankalar tarafından, mal ve hizmet satışı yapan iş yerlerine tahsis edilen POS cihazları ile banka kartları veya kredi kartlarının amaç dışı kullanılması suretiyle gerçekleştirilen muvazaalı işlemlerin (fiktif işlem) önlenmesi amacıyla Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan Mesleki Tanzim Kararının 1 Nisan 2014 olarak belirlenen yürürlük tarihi ileri bir tarihe ertelendi. Ara toptancıların ve onların altında yer alan bayi ağının büyük çoğunluğun, ana firma tanımlama ve üye işyeri numarası alma gibi işlemlerde henüz hazır olmaması ise erteleme kararına gerekçe olarak gösterildi. Yürürlük tarihi 1 Ocak 2015’e ertelendi.
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler