TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ekonomik planlar içeren "torba teklifi" onayladı

Ekonomik anlamda birçok yardım içeren "torba teklif" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından onaylandı.
11 Haziran 2020 Perşembe

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından ele alınan "torba teklif", başta deprem felaketi yaşanan illerdeki vatandaşlara olmak üzere birçok alanda yardım sağlamak amacıyla ogünde getirildi.. Özellikle 7 ilde görülen deprem felaketi 3 ili derinden etkilemişti. Torba teklif içerisinde deprem felaketinden derinden etkilenen 3 ildeki afetzedelere yardım, elektronik haberleşme alanında faaliyet gösteren kuruluşlarla, finansal kuruluşların yapmış oldukları sözleşmelerin elektronik ortama taşınması, alacaklıların tahsil imkanının güçlendirilmesi, çeşitli ekonomik düzenlemeler ve ödenmeyen çek-senet bedelleri konusunda borçlulara destek olunması gibi birçok detay yer aldı.

Malatya, Van, Tunceli, Elazığ, Manisa ve Adıyaman'da meydana gelen deprem felaketleri nedeniyle mağdur olan vatandaşların, çeşitli şekillerde mağduriyetinin giderilmesi ve zarar gören konutlarının hasar tespitinin yapılıp, konuya ilişkin gerekli desteklerin yapılması adına teklif yapıldı. Ayrıca yurtışında yaşayan ve Covid-19 nedeniyle mağduriyeti olan vatandaşların, sosyal güvence ve işsizlik gibi konularda destekler de torba teklifte yer aldı. Kamu bankalarının desteklenmesi ve bankaların müşterileri yaptıkları sözleşmelerin elektronik ortamdan yapılarak, artık yüz yüze olan iletişimin azaltılması amaçlandı.

Çek kanununda yeni düzenleme

Torba telkif ile Çek Kanunu'nda da düzenlemelere gidildi. Artık karşılıksız çek nedeniyle hüküm giyen kişiler, tahliye olmaları durumunda 1 yıl içerisinde mutlaka çek bedenlinin onda birini alacaklıya ödemek durumundalar. Ayrıca kalan tutarın ikişer ay arayla 15 eşit taksite bölünüp ödenmesi gerekecek. Borçlu olan kişi bu şartları karşılamaması durumunda, alacaklının şikayeti sonucunda tekrar hüküm giyecek.

Kamu görevlilerine ilişkin düzenlemeler

Kamu görevlileri arasında ek göstergesi 6400 ve üzeri olan görevlilerin, görevden alınması, pozisyonlarının yükseltilmesi ve her türlü görev değişikliği sonucunda, Cumhurbaşkanlığına bağlı olan görev ve makamlara atanabilmeleri mümkün olacak. Ayrıca görevden alınan veya görevi sona eren kamu personellerinin, yöneticilik pozisyonunda oldukları kurumların dışında diğer kurumlara atabilmesi de söz konusu olabilecek.

Müşavir ve danışman atamalarında ise söz konusu görevlilerin atamaları, atanacakları kurumun örgüt yapılarına göre gerçekleşecek. Bakanlık müşaviri, müşavir veya danışman olarak atanan görevliler yöneticileri veya amileri tarafından; izleme, değerlendirme, araştırma, rehberlik ve proje gibi birçok göreve atanabilecekler.

 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler