TCMB Başkanı Erdem Başcı Revizyona Gerek Duyulmasığını Belirtti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başcı "Enflasyon yüzde 4.5 ve altına indiğinde fiyat istikrarıyla tutarlı hale gelecek" dedi.
20 Nisan 2014 Pazar 01:45


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başcı, Merkez Bankası'nın 82. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada önemli konulara değindi. Ekonomi ve finans dünyasında yaşanan gelişmeleri kısaca değerlendiren Başçı, enflasyonda tepe noktanın Mayıs ayında gözleneceğinin tahmin edildiğini ifade etti.

“Cari İşlemler Açığında İyileşme Sürecek”

Kredi büyüme hızının yüzde 15’lik referans değere yaklaşmakta olduğunu söyleyen Başçı, cari işlemler açığında iyileşmenin devam etmesinin beklendiğini vurguladı. Başçı şunları söyledi; "Enflasyon beklentilerindeki ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın engellenmesi için önden yüklemeli ve güçlü parasal sıkılaştırma yapılmıştır. Enflasyon yüzde 4.5 ve altına indiğinde fiyat istikrarıyla tutarlı hale gelecek. Enflasyon bu yılı yüzde 5 olan hedefin üzerinde tamamlayacak. Mayıs ayının enflasyon için tepe noktası olacak Haziran'dan sonra inişe geçecek. Nisanda yeni bir enflasyon tahmini vereceğiz. Kredi büyüme hızı yüzde 15 olan hedefe hafta hafta yaklaşıyor. Cari işlemler açığında iyileşmenin devam etmesinin bekliyoruz. Cari açık/GSYH oranının yüzde 5-6 arasında olabilir.

“Türkiye % 4’lük Büyüme Trendine Gidiyor”

Konuşmasında Merkez Bankası’nın döviz rezervinin arttığını da haber veren Başcı, bu rezervi aşırı oynaklık olduğunda kullanabildiklerini söyledi. Rezervin tamamının kullanılabilir durumda olduğunun altını çizen Baçcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye artık yüzde 4'lük büyüme trendinde gidiyor. Bu yıl yüzde 4 veya hafif altında büyüme olacağını düşünüyoruz. Büyümede şu an aşağı yönlü bir revizyona gerek duymuyoruz. Kamudaki tasarruf sorunun çözüldü, bu sorunun özel sektörde de çözülmesi gerekiyor. ABD’deki büyüme seviyesi Avrupa'ya göre daha iyi durumda oldu ve Avrupa ilave bir parasal teşvike ihtiyaç duyuyor. Mali disiplin enflasyon için son derece önemli, mali disiplin alanında atılan her olumlu adımı risk primini düşürüyor. Türkiye'deki ihracat olumlu yönde hareket ediyor ve ihracatın artışıyla büyüme devam edecek".

“Görevimin Başındayım”

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, MB’nin Genel Kurulu'nun ardından istifa söylentileriyle ilgili ilk kez açıklama yaptı. Başçı, "Yapılan resmi açıklamalar hariç söylentilere itibar etmeyin, inanmayın. Her söylenti için de yalanlama beklemeyin çünkü onunla başa çıkamayız. Her söylentiye cevap vermek de doğru değil dolayısıyla görevimizin başındayız" dedi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler