Temmuz'da Konut Satışları Arttı

Konut satışlarının artış verilerini içermektedir.
17 Agustos 2015 Pazartesi 09:35


Konut satışları geçen yıla oranla artış gösterirken, açıklanan rapora göre konut kredileri de yüzde 20 büyüme kaydetti. İpotekli konut satışlarında ise patlama oldu.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE KONUT KREDİLERİ DURAĞANLAŞABİLİR

Haziran ayı itibariyle açıklanan rapora göre, son bir yıllık süre zarfında konut kredilerinde yüzde 20 artış görüldü. Konut kredileri, 2014 yılının aynı dönemine oranla ise yüzde 15 büyüme kaydetti. Uzmanlar bu yılın üçüncü çeyreğinde durağanlaşacağını söylediği konut kredileri için 2015 yılı sonunda tekrar hareketleneceğini öngördü. Bu yılın üçüncü çeyreğinde konut kredileri faiz oranlarında artışa gidildi.

Düzenlenen rapora göre, bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye genelinde ipotekli konut satışları 2014 yılının aynı dönemine oranla yüzde 46 arttı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8 daralma görülen konut satışlarında, son iki yılda yüzde 12 büyüme kaydedildi. Geçen yılki konut satışları ile bu yılki satışlar, il bazında karşılaştırıldığında ise İstanbul'da yüzde 15, Ankara'da 22, İzmir'de yüzde 20 artış görüldüğü raporda belirtiliyor. 

Kategori:

Diğer Haberler