Terör Karşılıksız Çekleri Artırdı

Son dönemde terör olaylarındaki artışla birlikte karşılıksız çek sayısı ve tutarı da, terör olaylarının yaşandığı bölgelerde Türkiye ortalamasının çok çok daha üstünde artışlara imza attı.
17 Eylül 2015 Perşembe 08:20


Son dönemde terör olaylarındaki artışla birlikte karşılıksız çek sayısı ve tutarı da, terör olaylarının yaşandığı bölgelerde Türkiye ortalamasının çok çok daha üstünde artışlara imza attı. Bu rakam Türkiye genelinde %78.2 artarken bazı bölgelerde yüzde yüzün üzerine çıkmayı başardı. Ortadoğu Anadolu'da oran % 146.8 ile endişe verici şekilde yükseldi. Büyük umutlarla geliştirilen karekodlu çek de sorunu çözmek için yeterli gelmedi.

İstanbul'un bir bölge olarak kabul edildiği, kalan illerin 11 bölgeye ayrıldığı raporlara göre Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkari, Malatya, Muş, Tunceli ve Van'ın bulunduğu Ortadoğu Anadolu bölgesinde karşılıksız çek sayısı 6.4, karşılıksız çek meblağı da 6.8 artış gösterdi. 

Yine sosoyoekonomik indekslerde en altlarda bulunan orta anadolu ve doğu karadenizde de karşılıksız çeklerde büyük artış göze çarptı. 

Çeklere itibar kazandırmayı amaçlayan ve çeki veren kişinin mali geçmişini inceleme fırsatı veren karekodlar da sorunun çözümünü sağlayamadı. 
Kategori:

Diğer Haberler