TL İçin Çarpıcı Açıklamalar

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Türk Lirası'na dair önemli açıklamalarda bulundu.
31 Agustos 2015 Pazartesi 09:42


Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Başkanı Orhan Ökmen Türk Lirası için çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ayrıca Başkanın üzerinde durduğu bir başka konu ise Türkiye'deki bireysel ve kurumsal yolsuzluk sicilinin bozulmuş olmasıydı.

REFORM OLMADAN TL DEĞERLENEMEZ!

JCR Eurasia Başkanı Orhan Ökmen yaptığı yazılı açıklama ile ''Üretim ve verimlilik artışını amaçlayan yapısal reformlarla desteklenmedikçe TL'nin yabancı paralar karşısında değerli kalması artık mümkün değildir'' dedi. Ayrıca Başkan açıklamasında son bir iki yıldır ülkenin kurumlarının, bireysel/kurumsal yolsuzluk sicilinin ve ulusal hukuk sisteminin kötüleştiğini de belirtti. Orhan Ökmen, TL değer kaybetmeye devam ettiği için istenilen büyümeye ulaşılmasının, ülkenin orta gelir tuzağından çıkmasının ve işsizlik sorununun çözülmesinin imkansız olduğunu belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Başkanının yazılı açıklasında Türkiye'nin kredi notu ile ilgili değerlendirmeler de bulunuyor. Ökmen, yapılacak olan erken seçimin ülke için 'zaman kaybı' olacağını vurgulayarak, gerektiğinde kredi notunun güncellenebileceğini fakat Türkiye'nin notunu sınırlandıran önemli ekonomik ve politik bulunduğunu söyledi. Başkanın açıklamasında JCR'nin Türkiye için yatırım yapılabilir notunu aynı değerde koruduğu belirtti. Bu durumun, Türkiye'deki hane halkı kredi risk ve bankacılık profillerinin güvenli değerin altına düşmemiş olmasına dayalı olduğunu açıklayan JCR Eurasia Başkanı, yapısal reformun olması gerekliliğinin altını çizdi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin yerel para ve uzun vadeli yabancı para kredi notları ''BBB-'' düzeyinde iken JCR tarafından ''durağan'' olarak teyit edildi.

Diğer Haberler