Toplam ciro endeksinde Ağustos ayında yüzde 23,5 artış meydana geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre toplam ciro endeksi Ağustos ayı itibariyle %23,5 oranında artış gösterdi.
14 Ekim 2020 Çarşamba

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında toplam ciro endeksinin %23,5 oranında artış gösterdiği dikkat çekti. Geçen yılın Ağustos ayına göre söz konusu artış gerçekleşirken, ciro endeksinin alt detaylarına bakıldığında ise birçok sektörde ciddi artışların meydana geldiği görüldü.

Açıklanan veriler kapsamında yıllık ciro endeksi alt detaylarında sanayi sektörünün toplam ciro endeksi 29,4 oranında artarken, inşaat sektörü ciro endeksinde ise 5,8'lik bir artışın meyadana geldiği görüldü. Ticaret ciro endeksinin %32,8 oranında arttığı dikkatlerken kaçmazken, hizmet ciro endeksinde ise düşüş dikkatleri üzerine topladı. Hizmet sektörü ciro endeksi geçen yılın aynı ayına göre %5,2 oranında azalış gösterdi.

Sektör toplamlarına göre ciro endekslerine bakıldığı zaman ise %3'lük bir artış dikkat çekti. Ticaret, sanayi, hizmet ve inşaat sektörlerinin genel ciro endekslerine bakıldığı zaman %3 oranında artışın dikkat çektiği görüldü. Toplam ciro endeksinin alt detaylarına bakıldığında ise bazı sektörlerde artış bazı sektörlerde ise azalışlar gözden kaçmadı. Toplam ciro endeksinin alt detaylarında sanayi sektörü ciro endeksinin %5,9 oranında arttığı görüldü.

Ayrıca ticaret sektörü ciro endeksinin %2 oranında, hizmet sektörü ciro endeksinin %4,8 oranında artış gösterdiği dikkatlerden kaçmadı. Bununla birlikte alt detaylarda azalışta olan sektörler de yer aldı. İnşaat sektörünün ciro endeksinin %6,1 oranında azaldığı açıklandı.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler