TRT Haber’den EYT haberi “Süre şartı olacak mı?”

AYBÜ Öğretim Üyesi Tarkan Zengin, EYT ile ilgili merak edilenleri TRT Haber’de yanıtladı. Zengin, çalışmanın bu ayın sonuna doğru Meclis’e gelebileceğini söyledi.
17 Ocak 2023 Salı 13:33


AYBÜ Öğretim Üyesi Tarkan Zengin, EYT ile ilgili merak edilenleri TRT Haber’de yanıtladı. Zengin, çalışmanın bu ayın sonuna doğru Meclis’e gelebileceğini söyledi.

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi tamamlandı. İlk aşamada 2 milyon 250 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemede Meclis sürecinin bu hafta başlaması bekleniyor. Kanun teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.
Teklifin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinin ardından Genel Kurul süreci başlayacak.
AYBÜ Öğretim Üyesi Tarkan Zengin, düzenleme ile ilgili merak edilenleri TRT Haber’de yanıtladı.

Zengin’in açıklamalarından öne çıkanlar:
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu ayın sonuna doğru EYT çalışmasının meclise geleceğini söyledi. Çalışmayla ilgili bir açıklama yapıldı, artık geri dönülmesi gibi bir konu söz konusu değil. Önemli olan bu meselenin 23 yıl sonra çözülüyor olması ve yaş şartı olmadan düzenlemenin yapılıyor olması.

EYT DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

8 Eylül 1999 öncesinde işe başlamış olanlar düzenlemeden yararlanabilecek. Düzenleme yurt dışında olanları da kapsıyor.

SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI AYRIMI VAR MI?

Sistemde statü farkı olmadan belirtilen tarihten önce işe başlamış olan herkes yararlanabilecek. Kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN, NASIL YAPILIR?

Başvurular, kanun yürürlüğe girdikten sonra başlayacak. Emeklilik için gereken prim günü sayısına e-Devlet üzerinden erişilebiliyor. EYT’den emeklilik hakkı kazananlar, başvuruyu SGK’ya gitmeden, e-Devlet üzerinden yapabilecek. Ayrıca SGK’ya giderek de yapabilirler.
Ancak e-Devlet’ten şuna dikkat etsinler, müracaat alındı diyor ve bazen görünmüyor. Bu durumda tekrar başvuru yapılmasına gerek yok, çünkü başvuru işleme alınmış oluyor. Bu durumlarda bazen 8-9 kere başvuru yapan oluyor.

SÜRE ŞARTI VAR MI?

Süre şartı yok. Yaş şartı ortadan kaldırıldığı için, yeniden bir yaş şartı getirilmeden vatandaşlarımız haktan yararlanabilecek. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsunlar, kendi yararlarına olduklarını düşündükleri zaman düzenlemeden yararlanabilirler.
Vatandaşlarımız, “Çalışmaya başladığınız tarihi değiştirelim, 8 Eylül 1999’dan öncesine alalım diyerek” dolandırmaya çalışan kimseye itibar etmesin. İşe başlangıç tarihleriyle, prim günleriyle ilgili kayıtları eksik olanlar, hizmet tespit davası açıp, kanıtlayıp haktan yararlanabilir.

İLK AYLIK NE ZAMAN ALINACAK?

Başvuru dilekçesi verildikten sonraki ay başından itibaren ödenecek. Burda net bir tarihi vermek mümkün değil. Kişinin emekli olduğu statüye (SSK, BAĞKUR), yasanın çıktığı güne göre değişebilir. Maaşlarda kesinti olmayacak, herkes hak ettiği maaşı alacak.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER NE YAPACAK?

KHK’da şöyle bir madde vardı. Emekliliklerini doldurdukları anda emekli ediliyorlardı. Vedat Bilgin, emekli olsalar da çalışmaya devam edebileceklerini açıklamıştı. Kamuda, hem emekli olup, hem çalışma imkanı olmayacak. Fakat özel sektörde çalışanlar, hem emekli maaşı alıp hem de çalışma hayatına devam edebilecek. Çalışma hayatı açısından da tüm dosyalar ele alınıyor.
 

Kategori:

Diğer Haberler