TUİK Ekim ayı perakende satış endeksi ve diğer birçok endeksi açıkladı

TUİK tarafından açıklanan verilere göre perakende satış endeksi başta olmak üzere diğer birçok endekste artış meydana geldi.
14 Aralık 2020 Pazartesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında sabir fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre oranında artış gösterdi. Eylül ayında ise artış oranı %8,4 olarak kaydedilmişti. Bunun yanı sıra diğer birçok endeks hakkında da veriler paylaşan TUİK; otomotiv yakıtı satışlarının %6,5 oranında, gıda dışı satışların ,8 oranında, gıda, içecek ve tütün satışlarının da ,8 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Perkande satış hacmi endeksi konusunda Eylül ile Ekim ayı arasında kıyaslama yapıldığında Ekim ayında % 4,2 oranında bir artış meydana geldi. Bununla birlikte yine aynı dönem için gıda, tütün ve içecek satışları arasında kıyaslama yapıldığında, Ekim ayında bir önceki aya göre %4,3, otomotiv yakıtı satışlarında ise %6,5 oranında bir artış dikkat çekti. 2019-2020 yılı Ekim ayı cari fiyatlarla perakende ciro endeksinin %24,3 oranında artış gösterdiği görüldü. Cari fiyatlarla perakende ciro endeksi Eylül- Ekim karşılaştırılması yapıldığında ise %4,4'lük bir artış kayıtlara geçti. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler