TUİK, konut satışlarının Haziran ayında yüzde 209.7'lik artış gösterdiğini açıkladı

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), konut satışlarının Haziran ayında yapılan kampanyalar neticesinde %209.7 oranında arttığını açıkladı.
14 Temmuz 2020 Salı

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu), Haziran ayına ilişkin konut satış detaylarını duyurdu. Konut kredisi kampanyalarıyla birlikte satışların %209.7 oranında artış gösterdiğini duyuran TUİK, konut satışlarının Ocak-Haziran döneminde 190 bin 12 olduğunu açıkladı. 

İstanbul, Ankara ve İzmir konut satışlarındaki payın büyük bir kısmını oluşturuken, Bayburt, Hakkari ve Ardahan, konut satışları konusunda en geride kalan iller oldu. Bunun yanı sıra açıklanan verilere göre konut satışı konusunda Mayıs ayına göre Haziran ayında ipotekli konut satışı 86 oranında artış gösterdi. Haziran ayında toplamda 101 bin 504 ipotekli konut satışı gerçekleşit. Genel konut satışlarına bakıldığında ise ipotekli konut satışlarının %54'lük bir kısmı kapsadığı görüldü. İpotekli konut satışı konusunda İstanbul 14 bin 767 konutla ilk sırada yer alırken, Hakkari 4 konut satışıyla son sırada yer aldı.

İlk defa satılan konut sayısında yüzde 152'lik artış meydana geldi

2019-2020 Haziran ilk defa satılan konut karşılaştırmasında 2'lik bir artış göze çarptı. Toplam konut satışlarına bakıldığı zaman, ilk defa satılan konutların %39'luk bir kısmı oluşturdukları görüldü. Ankara ve İstanbul ise ilk defa satılan konut sayısında zirvede yer alan iller olarak kayıtlara geçti.

İkinci el konut satışlarına bakıldığı zaman ise 131 bin 380 konutun el değiştirdiği görüldü. 2019-2020 Haziran ayı ikinci el konut satışlarına bakıldığı zaman artışın %244,9 olduğu dikkat çekti. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir ise ikinci el konut satışlarında zirvede yer alan iller olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte İstanbul, ikinci el konut satışlarının ,6'sını oluşturdu.

Yabancılara konut satışı verileri de dikkat çekti

Yabancılara yapılan konut satışlarında ise düşüş vardı. 2019-2020 yılı Haziran ayı yabancılara konut satışına bakıldığında, satış oranlarının %38 oranında azaldığı görüldü. Söz konusu azalışla birlikte bu yıl Haziran ayı içerisinde bin 664 konut satışı gerçekleşirken; İstanbul, Ankara ve İzmir, yabancılara konut satışı konusunda zirvede yer alan iller olarak kayıtlara geçtiler. Ocak-Haziran döneminde yabancılara yapılan konut satışları  2019 aynı dönemien göre bu yıl %28,5 azalış gösterdi. 

Türkiye'de yabancılara yapılan konut satışlarında İran vatandaşları zirvede yer aldı. 398 konutla İran vatandaşları bu konuda zirvede yer alırken, 257 konut ile Irak vatandaşları, 78 konut ile Çin, 70 konut ile Azerbaycan ve 63 konut ile Rusya vatandaşları son sırada yer aldı.

 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler