TUİK tüketici güven endeksi verilerini açıkladı

TUİK, Merkez Bankası ile ortak olarak yürütmüş olduğu çalışmada, tüketici,güven endeksinin Haziran ayında arttığını açıkladı.
26 Haziran 2020 Cuma

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ve Merkez Bankası tarafından ortak yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlar neticesinde mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi Mayıs ayına göre Haziran ayında %5,2 oranında artış gösterdi. Yeni endeksle birlikte Mayıs ayında 59,5 olan tüketici güven endeksi, Haziran ayında 62,6'ya yükseldi.

Önümüzdeki 12 aya ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi ise Mayıs ayında 79,2 idi. Haziran ayında yapılan değerlendirmeler sonucunda %0,8 oranında arttı ve 79,9 oldu. Bununla birlikte gelecek 12 aya dair genel ekonomik durum endeksinin Mayıs ayında 81,8 oranındayken, Haziran ayı sonunda %4,5 arttı ve 85,5 oldu. İşsiz sayısı beklentisinde de artış meydana geldi. Mayıs ayında 55,3 olan işsiz sayısı beklentisi, Haziran ayında ,2 oranında arttı. Bu artışla birlikte 62,2 oldu. 

Haziran ayında tasarruf etme ihtimali endeksinin de artış gösterdiği görüldü. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi Mayıs ayında 21,7 idi. Haziran ayı ile birlikte söz konusu endeksin %6,5 oranında arttığı görüldü. Bu artışla birlikte 23,1 değerine yükseldi.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler