Tüketici harcamalarında salgın etkisi

TEPAV, Covid-19 salgınının Tüketici Harcamalarına Etkisi Bültenini yayınladı. Kredi ve Banka kartı harcamaları arttı.
26 Mayıs 2020 Salı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Covid-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi çalışmasını yayınladı. Bültende Banka kartı ve kredi kartı harcama verileri esas alınıyor. Aynı zamanda tüketicilerin haftalık ve aylık bazda yaptıkları kredi ya da banka kartı harcaması ve haftalık- yıllık değişimleri ele alınıyor.

Kredi / Banka kartı harcamaları 2019 verilerini geçti

15 Mayıs haftasında kredi ya da banka kartı kullanarak harcama yapılan tutar toplamda 17,3 milyar TL oldu. Bir önce haftanın verisine göre 738 milyon TL’lik bir artış söz konusu. Bu da yüzde 4’lük bir artışı gösteriyor. Yapılan harcama adedinde de benzer bir yükseliş dikkat çekti. 2019 yılının 15 – 17 Mart harcamalarına kıyasla 2020 verilerinde yüzde 19’luk, işlem adedinde ise yüzde 16’lık bir azalma göze çarptı.

4 Mayıs tarihinde normalleşme planının açıklanmasıyla kredi ve banka kartları ile yapılan harcamaların tutarı, 8 Mayıs haftasında geçen yılın aynı haftası seviyelerine ulaşmıştı. 15 Mayıs haftasındaysa harcamalar 2019 yılı 17 Mayıs haftasının üzerine çıkmış oldu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler