Türk Bankaları Artık Ajan Çalıştıracak

Türk bankaları, ABD'nin çıkardığı Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası'na uyum için yapılan anlaşmanın maddelerini yerine getirebilmek için ajan çalıştırmak zorunda kalacak.
15 Eylül 2015 Salı


Türk bankaları, Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası'na uyum için yapılan anlaşma yürürlüğe girerse ajan çalıştırmak zorunda kalacak. İki ülkenin imzaladığı vergi anlaşmaları normal şartlarda karşılıklılık esasına dayanarak hazırlanır. Ancak kendi ülkesinden yurtdışına vergi kaçırılmasını önlemek isteyen ABD, çıkardığı Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası'na (FATCA) uyum için imzalanan anlaşma ile bu kurala uymuyor.

Türk bankaları ile aracı kurumlara ağır görevler yükleyen anlaşma maddeleri, ABD kurumları için hiçbir zorunluluk getirmiyor. Habertürk'te yer alan habere göre, bu yasaya uyum için Temmuz ayında masaya oturan Türkiye, anlaşmayı imzaladı fakat henüz Meclis'ten geçmediği için yürürlüğe girmedi. Anlaşmanın maddelerine göre, Türk bankaları ve aracı kurumları müşterisi ABD vatandaşı ise kişinin tüm bilgilerini Maliye'ye iletecek, Maliye'de bu bilgileri ABD'ye verecek. ABD ise sadece Türkiye istediğinde yalnız elinde olan Türk vatandaşlarının bilgilerini verecek. Ayrıca anlaşma yürürlüğe girerse Türk bankaları ve borsa da dahil olmak üzere aracı kurumları, Türkiye yasalarına aykırı olsa dahi bilgileri ABD'ye iletmek zorunda kalacak.
Anlaşma eklerinin Türk banklarına yüklediği ağır görevlerden bazıları şunlardır; mudinin ABD vatandaşı olarak belirlenmesi, geçerli posta kutusu veya ABD adresi, doğum yerinin ABD olduğunu belirten açık gösterge, ABD telefonu, ABD'li bir kişiye verilen imza yetkisi, ABD'ye verilen düzenli talimatlar. Ayrıca 57 sayfadan oluşan anlaşmanın eklerinde, mudi ABD doğumlu ise Türk bankalarının hangi bilgileri vereceği de ayrı kalemde yer almaktadır. ABD'nin istekleri ile dolu olan anlaşmada Türkiye'nin isteklerinin yer aldığı tek bir madde bile yok.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler