Türk CEO dünya devinin teklifini reddetti

Bu yılın ocak ayında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bırakan İlker Aycı, dünya devi Air India'nın CEO'luk teklifini kabul etmediğini söyledi.
01 Mart 2022 Salı 09:27


6 yıl aralıksız bir şekilde Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı görevini sürdüren M. İlker Aycı bu yılın ocak ayında görevini bırakma kararı almıştı.

Aycı Hindistan'ın amiral gemilerinden havayolu şirketi olan Air India'nın CEO'luk görevi teklifini kabul etmedi. Neden teklifi kabul etmediğini ise “CEO’luk teklifini Hindistan kamuoyunda bir takım kesimlerce değişik bir alana çekilme çabası” olarak açıkladı. 

Aycı, teklifi neden reddettiğini ayrıntılı bir şekilde yazılı duyurusuyla belirtti; 

"Geçen ay açıklanan ve göreve 1 Nisan’da başlayacağım duyurulan Tata Group çatısı altında bulunan Air India CEO’luk görevinin, Hindistan kamuoyunda bir takım kimselerce değişik bir alana çekilme tartışmalarını yakından takip ediyorum.
KİŞİSEL HAYATIM İLE AİLEMİN HUZUR VE GÜVENLİĞİ

Mesleğime başladığımdan beri çalıştığım şirketin menfaatini ve de benim için daha önemli olan nokta ise kişisel hayatım ile ailemin huzur ve güvenliğini sağlamak. Bir yönetici olarak bu değerleri ön planda tutmayı tercih ettiğimi ve Hindistan kamuoyunda yaşanan bu tartışmalar neticesinde CEO’luk görevine başlamanın doğru ve onurlu bir tercih olmayacağına karar verdim.

Tata Group’a Air India’nı başına geçme ve şirketin geleceğine yön verme görevi için bana sundukları bu teklif için bir kez daha teşekkür ediyorum.

DETAYLI BİR DEĞERLENDİRME YAPTIM

Lakin Tata Sons Yönetim Kurulu Başkanı Mr. N. Chandrasekaran ile de yaptığım görüşme neticesinde, küresel bir firma olan ve aynı zamanda saygı duyduğum bir şirket olan Tata Group’un süreçten kötü bir şekilde etkilenmemesi ve aynı zamanda ailemin huzuru ve mutluluğu için bu görevi uzun ve detaylı değerlendirdi. Sonuçta bu görevi reddetme kararı aldığımı kamuoyunun bilgilerine sunarım.

Kariyerine değişik fırsatlarla devam edeceğini de belirten İlker Aycı, son olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin yetiştirdiği bir yönetici olarak küresel iş dünyasında değer yaratmak hedefiyle çalışmalarımı sürdüreceğimin altını çizmek isterim."

Diğer Haberler