Türk Cumhuriyetlerine İhracatta Rusya Darbesi

World Food Moscow 2015 Fuarında konuşan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete'den İhracat Değerlendirmesi
16 Eylül 2015 Çarşamba 07:15


Moskova'da düzenlenen World Food Moscow 2015 Fuarında konuşan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Rusya pazarı ve ihracattan bahsederken, şu ifadeleri kullandı: "Devalüasyon ticareti zorlaştırdı. Ancak, Sovyetler Birliği'nden ayrılan tüm ülkelerle birlikte Rusya pazarından vazgeçilemez. O yüzden geçen yıl 26 firmayla 548 metrekare katıldığımız bu fuara, bu yıl 38 firmayla 756 metrekare alanda katıldık. Diğer Türk katılımcılarla birlikte 54 firmayı buluyoruz. Bu fuara Türkiye'den katılım bitmişti ama aldık ve adam ettik. Gelecek yıl bu fuardan bin metrekare yer almak istiyoruz"

Rus rublesindeki değer kaybının ülkedeki tüm dengeleri etkilediğini, önümüzdeki dönemde rublenin olası bir yüzde otuz değer kaybı daha yaşayacağını söyleyen başkan Mete, savaştan dolayı Rusya'da yerli üretimin arttığını ve yerel üretimin düştüğünü de belirtti. Rakamları karşılaştıran Mete konuşmasına şöyle devam etti: "Rusya'daki kaybımızın bir nedeni bu. Bir diğer nedeni de parite. Bu durum, bizim Türk Cumhuriyetler ayağımızı ciddi manada etkiledi. Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan'dan oluşan Türk Cumhuriyetler pazarımız Rusya ile yaptığı gümrük birliği ile yani sıfır vergiyle Rus mallarına açık. Devalüasyon da olunca Rus malları ihracat fiyatları bizim Türkiye'de satış fiyatlarına denk gelecek şekilde Türk Cumhuriyetleri'nde satılmaya başlandı. Dolayısıyla Türk Cumhuriyetleri'ni de kaybetmeye başladık. Bir taraftan kazanmaya çalışırken maalesef kur politikası değişiklikleri, parite değişimleri, devalüasyonlar bu şekilde etkiler yaptı."

Çevre ülkelerle olan sıkıntılara da değinen başkan Mete, savaş nedeniyle Irak ve Suriye gibi pek çok bölgeye düzenli iş yapamadıklarını, buna rağmen toplam düşüşün yüzde 8 olduğunu belirtti. Umudunu koruduklarını dile getiren başkana göre son bir gayretle artış olmasa bile yıl sonu hedeflerini yakalamak mümkün

Yeni pazar arayan Birlik'in son hedefi ise Amerika Kıtasına yayılmak. ABD'de ilginin artışının son iki yılda ciddi şekilde arttığını belirten başkan Mete, Güney Amerika yolunu ise Türk dizilerinin açacağına inanıyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler