Türk Hisseleri Son Yılların En Kötü 6 Ayını Geçirdi

Türk hisselerinin düşüşü.
02 Temmuz 2015 Perşembe 13:06


7 Haziran seçimlerden sonra hala belirsizliğini koruyan hükümet kurma işlemi, beklendiği üzere olumsuz sonuçlarını doğurmaya başladı. Komşu Yunanistan’da yaşanan krizin de ivmelenmesi ile Türk hisseleri 2011 yılından bu yana en kötü ilk yarıyılını geçirdi.

30 Haziran Salı günü kapanışında Borsa İstanbul 100 Endeksi yüzde 0.6 yükseliş gösterdi. Bu yükleşin sonunda endekste 2015 yılına ait 6 aylık kayıp yüzde 4.1 oldu. Ve bu rakam 2011’in ilk yarısından sonra kaydedilen en büyük düşüş oldu. Gelişen Piyasalar Endeksi bu yılın ilk yarısında yüzde 1.6 yükseldi.
Yabancı yatırımcılar Türkiye’den çıkışlarını hızla yaptılar. Görülen sermaye çıkışının altında ise Fed’in faiz artıracağı beklentisi ve 7 Haziran seçimleri sonrası yaşanan politik belirsizlik yatıyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkışı son on yılın en yüksek seviyelerini yaşıyor. Rakamlara bakıldığında yabancılar bu yıl içerisinde 4.7 milyon dolarlık Türk varlığını sattılar. 19 Haziran tarihi ile sona eren haftada 875 milyon dolarlık bir yabancı sermaye çıkışı oldu. Yine bu dönemde net 227 milyon dolarlık hisse senedi satıldı.

7 Haziran seçimleri sonrasında tek parti ile bir hükümet kurulamaması ve hala koalisyon ile ilgili hiçbir gelişme yaşanmaması, bununla beraber Yunanistan’da yaşanan kriz ve Orta Doğu’daki gelişmeler Türkiye’nin kayıplarını artırdı. Türkiye’nin kırılganlıklarını gelişmekte olan diğer ülkelere nazaran daha çok ortaya koydu. Tüm bunlar yurtiçi ve yurtdışı talebi ve yatırımları azalttı. Yatırımcılar en güvenliler hariç tüm varlıklardan uzak duruyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler