Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarını duyurdu

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Haziran ayı için 4 ferdi bulunan bir ailenin açlık sınırını 2.431 lira, yoksulluk sınırının ise 7.918 lira olarak duyurdu.
27 Haziran 2020 Cumartesi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Haziran ayına ilişkin 4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı hakkında yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Yayınlanan sonuçlara göre 4 ferdi olan bir aileinin açlık sınırı 2431 TL, yoksulluk sınırı ise 7918 TL olarak tespite edildi.

Araştırmaya göre bir aileinin sağlıklı ve yeterli bir şekilde beslenebilmesi adına aylık 2431 TL'ye ihtiyaç duyduğu, diğer giyim, yaşam, eğlence gibi alışkanlıklarını giderebilmesi adına ise toplamda aylık 7918 TL'ye ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkaran bu araştırmada, asgari ücret ve pandemi sürecine dair çalışma durumuna da değinildi. Asgari ücretinbu sınırlara göre son derece yetersiz olduğu araştırma ile birlikte net bir şekilde ortaya çıktığını belirten Türk-İş, pandemi sürecinde birçok işyerinin kapalı olduğunu, üretimin durduğunu ve bu nedenle birçok kişinin işsiz kaldığını belirtti.

Pandemi sürecinin ekonomik anlamda özellikle asgari ücretle geçinen işçilere olumsuz yönde etkisinin çok büyük olduğunu belirten Türk-İş, asgari ücretle geçinmeye çalışan bir aileinin geçimini sağlayamayacağını, aynı zamanda geçimini borçla karşılamak zorunda olduğunun da altını çizdi. Araştırmada kısa dönem çalışma ödeneğinin ise beklenenin çok çok altında kaldığını ve 2020 Haziran ayında gıda fiyatlarına yapılan zamların, hem asgari ücret hem de kısa çalışma ödeneği kapsamında işçileri büyük ölçüde zora sokacağı Türk-İş tarafından belirtildi.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler