Türk Lirası büyük kayıp yaşadı! Altın, Euro ve Dolar yükselişe geçti

Bu hafta Türk Lirası çok ciddi bir düşüşe geçti. Altın, Euro ve Dolar, rekor seviyelere tırmandı
07 Agustos 2020 Cuma

Haftalardır yerini koruyan ve herhangi bir değer kaybı yaşamayan Türk Lirası, bu hafta itibariyle direncini kırdı. Haftalardır gram altın ve çeyrek altın yavaş yavaş TL karşısında değer kazanırken, dolar ve euro gibi para birimleri seviyelerini büyük ölçüde koruyordu. Haftalardır baskılarla bu seviyelerde tutulan TL'nin an 7 Temmuz 2020 itibariyle bu direncini koruyamadığı net bir şekidle görüldü.

TL'nin bu performansı, TL'ye olan güveni iyice düşürürken, yerli yatırımcıların ise yatırımlarını TL'den ziyade gram altın, çeyrek altın, dolar ve euro gibi yatırımlara kaydırması, TL'nin değerinin çok daha düşmesine neden oldu. Uzmanlar, şuan euro/TL ve dolar/TL kurlarının halen daha baskılandığını ve olması gerekenden çok daha düşük bir seviyede olduğunu dile getirirken, uzun vade de gerçek ekonomik önlemler alınmazsa, TL'nin gerek euro gerekse dolar karşısında çok daha eriyeceği yönünde görüş bildirdiler.

1 Euro 8,64 TL

7 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 1 Euro'nun TL karşısındaki fiyatı 8,64 olarak görüntülenirken, bu durum ithalat yapan çoğu firmanın sorun yaşamasına yol açtı. Euro son bir aylık dönemde Türk Lirasına karşı %9,77 oranında değer kazanırken, Avrupa'ya göre Türk Lirasının %9,77 oranında değer kaybı yaşaması, birçok problemi de beraberinde getirecek gibi bir izlenime neden oldu.

1 ay önce 10.000 TL'lik  Euro yatırımında bulunan bir kişi, 1291 Euro almış oluyordu. Günümüz euro kuruna bakıldığında ise şuan 1291 Euro 10.975 TL'ye çıktı. Bu durum özellikle euro bazlı ithalat yapan işletmelerin problemlerinin çok büyüteceğini düşündürürken, piyasada ise tüketim, giyim, hizmet, otomotiv ve daha birçok sektörde tekrar zam beklentisi oluştu. 

1 Dolar 7,29 TL

Haftalardır son derece dalgalı bir izlenim çizen dolar, bu hafta itibariyle beklenen sıçramayı gerçekleştirdi. Özellikle dolar kurunun son aylarda pandemiyle birlikte ciddi ölçüde baskılandığı bilinirken, baskıları ve TL'nin direncini kıran dolar, 7 Temmuz 2020 itibariyle 7,29 TL'yi gördü. Doların bu seviyeye çıkması, Türkiye ekonomisi adına endişe verici bir gelişme olarak değerlendirilirken, dolara ve euroya olan yatırımın ise arttığı gözlerden kaçmadı. Haliyle bu durum hem doların hem de euronun TL karşısında daha güvenli bir yatırım aracı şeklinde bir profil çizmesine neden oldu. Kısacası TL, gerek büyük gerekse küçük çaptaki yatırımcılar için güven vermeyen bir liman haline geldi.

1 ay önce 1 dolar 6.85 olarak kayıtlara geçmişti. 1 ay önce 10.000 TL'ye 1459 dolar satın alınabiliyordu. 7 Temmuz 2020 itibariyle 1459 dolar 10.636 TL olarak kayıtlara geçti. Türkiye'nin ihracatının önemli bir parçası olan doların, bu seviyelere çıkması, euro'da olduğu gibi birçok üründe zam beklentisinin oluşmasına yol açtı.

Çeyrek ve gram altın rekor seviyeye çıktı

Çeyrek altın ve gram altın da tıpkı dolar ve euro gibi ciddi bir sıçrayış gösterdi. Üstelik bu sıçramalar sonrasında çeyrek altın ve gram altına olan yatırımlar iyice artınca, yükselişin devamı kaçınılmaz oldu. Geçtiğimiz ay çeyrek altın 659 TL seviyesindeydi ve yükseliş temposu son derece hafifti. Son 10 gündür ciddi bir yükseliş hızı gösteren çeyrek altın, 798 TL'ye kadar çıktı.

Gram altında ise durum pek farklı değildi. 20 gün önce gram altın yatırımcıları, gram altının 400 TL'yi geçmesini sabırsıklıkla beklerken, gram altın dalgalı bir tempo ile seyrediyordu ve 390-400 TL arasında gidip geliyordu. Son 10 günde gram altının yükseliş hızı da dikkat çeken noktalardan biriydi. Gram altının 390 TL seviyesinden kurtulması beklenirken, 07 Temmuz 2020 itibariyle 490 TL seviyelerine yaklaştığı görüldü. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler