Çin'e süt ihracatına serbestlik

Çin'e 54 Türk firması süt ve süt ürünleri ihracı yapacak. Bakan Pekcan Twitter hesabı üzerinden müjdeyi verdi.
22 Mayıs 2020 Cuma

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının ortak iş birliğiyle ve Ticaret Müsteşarlığının da katkılarıyla yürütülen girişimler sonucunda, Çine yapılacak olan süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kaldırıldığını duyurdu.

Çin makamlarınca yapılan açıklamada, Türkiye’nin Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firmaların listelendiğini duyurduğunu belirten Bakan Pekcan, 54 firmanın Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebileceğini söyledi. Süt ürünleri tüketiminde 6 milyar dolarlık hacmi bulunan Çin’in, Türkiye’den de ithalat yapacak olmasının memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Çin pazarında yer edinebilmek açısından çabalar sürecek

Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre, G20 Liderler Zirvesi esnasında Çin ile 14 Kasım 2015 tarihinde, ihraç edilecek süt ve süt ürünleri veteriner ve sağlık şartları protokolü imzalanmıştı. Çin Gümrükler Genel İdaresi teknik bir ekibini 2018 yılında Türkiye’ye göndererek çalışmaları yerinde takip etmişti.

Aradan geçen süreçte Çin Gümrükler Genel İdaresi, 54 Türk firmanın farklı ürün gamlarında ürün ihracatı için yetki verdi.

Çin’in pazar açısından büyüklüğü düşünüldüğünde, Çin’de yer edinebilmek için çalışmaların hızlandırılacağı ve diğer Uzak Doğu ülkelerinin pazarları için de bu çalışmaların genişletilerek devam edeceği açıklamada vurgulandı. Başta süt ve süt ürünleri olmak üzere, tarım ürünlerinin söz konusu coğrafyadaki Pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verileceği açıklamada belirtildi.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler