Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası altın satışında 3. sırada!

Dünya Altın Konseyi raporunda yer alan bilgilere göre altın satmaya başlayan merkez bankaları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 3. sırada yer aldı.
30 Ekim 2020 Cuma

Dünya Altın Konseyi raporuna göre 2020'nin 3. çeyreğinde dünya genelinde merkez bankalarının rallinin etkisi sonucunda hızlı bir şekilde altın satmaya başladıkları gözlemlendi. Dünya Altın Konseyi'nde yer alan rapora göre 2020'nin üçüncü çeyreğinde gerçekleşen altın satışları, 2010 yılının dördüncü çeyreğinden beri ilk kez merkez bankalarını net satıcı haline getirdi.

Dünya Altın Konseyi raporunda merkez bankalarının bu hale gelmesinin nedenleri arasında Özbekistan Merkez Bankası ile Türkiye Merkez Cumhuriyet Bankası'nın yüklü miktarda satışları sebep oldu. Bu gelişmeyle birlikte Rusya Merkez Bankası'nın da çeyreklik baz dikkate alındığında son 13 yılın ardından altın satışına yöneldiği görüldü. Raporda yer alan verilere bakıldığı zaman Özbekistan Merkez Bankası'nın 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 34,9 ton değerinde altın sattığı görüldü. Aynı dönemde Türkiye Cumhuriyet Bankası'nın verilerine bakıldığında ise 22,3 tonluk bir altın satışı dikkat çekti.

TCMB altın üreticilerinin tüm altınlarını satın aldı

Yapılan mevzuat değişikliği nedeniyle altın üreticileri fiyatlarını piyasa fiyatından daha alt fiyata Merkez Bankası'na satmak durumunda kaldılar. Gelen bu düzenleme sonucunda ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası altın üreticilerinden son derece yüklü miktarda altın satın aldı. Böylelikle altın üreticilerinin tek müşterisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak görülürken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre 2019 sonunda rezervlerinde 411,8 tonluk bir altın bulunuyordu. Bu rezerverlerin 372 tonu Borsa İstanbul'da yer alırken, 5,9 tonu ise Bank of England'da yer alıyordu.

 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler