Türkiye Kuzey Irak Petrolünde Halkbank Diyor

Türkiye'nin girişimleri ile uzlaşma noktasına geldiğini belirterek, ''Türkiye gelirin Halkbank'ta yatmasında ısrarcı. Bağdat petrol ticaretinin SOMO, Erbil ise kendi şirketi KOMO üzerinden istiyor.
10 Mart 2014 Pazartesi 10:52


Ceyhan'a gelen Kuzey Irak petrolü 1.2 milyon varili aştığı bilinmekle birlikte yetkililer, geçen yıl aynı masaya oturmayan Bağdat ve Erbil'in, Türkiye'nin girişimleriyle uzlaşma noktasına geldiğini belirterek, ''Herkes bu petrolün Ceyhan'a gelmesini kabul ediyor. Şu an yaşanan sorun, gelirin yatacağı banka ve ticareti yapacak petrol şirketi. Türkiye gelirin Halkbank'ta yatmasında ısrarcı'' dedi.

1.2 MİLYON VARİL 

İlk etapta günlük 400 bin varille başlayacak ve 2 milyon varile kadar çıkması hedeflenen Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmesindeki Bağdat engeli ''şimdilik'' aşıldı. Yetkililer, geçen yıl aynı masaya oturmayan Bağdat ve Erbil'in, Türkiye'nin girişimleri ile uzlaşma noktasına geldiğini belirterek, ''Türkiye gelirin Halkbank'ta yatmasında ısrarcı. Bağdat petrol ticaretinin SOMO, Erbil ise kendi şirketi KOMO üzerinden yapılmasını istiyor. Bu iki sorun aşılınca petrol Türkiye'ye akacak'' dedi. ABD ve Irak, söz konusu paranın JP Morgan'a yatırılmasını istiyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler