Türkiye'nin e-ticaret verilerinde ilk 6 ayda ciddi bir artış gösterdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin ilk 6 ayına ilişkin e-ticaret verilerini açıkladı ve değerlendirmelerde bulundu.
27 Agustos 2020 Perşembe

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin e-ticaret konusunda 2020 yılının ilk 6 ayında 2,5 hacim olarak büyüdüğünü ifade etti. 2019 Ocak-Haziran dönemi ile 2020 Ocak-Haziran döneminin kıyaslaması yapıldığı zaman, e-ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre %64 oranında arttığını belirtti. Bu artışla birlikte 2020 Ocak-Haziran döneminde e-ticaret hacminin 91 milyar 700 milyon TL'ye çıktığını ifade etti.

Türkiye'nin geçtiğimiz yıl e-ticaret hacminin 136 milyar TL olduğunu ifade eden Pekcan, e-ticaretin kritik bir ticaret dalı olduğunu ve COVID-19 döneminde de bunun daha iyi bir şekilde anlaşıldığı belirtti. Ayrıca Türkiye'nin jeo-stratejik konumu ve lojistik avantajlarının değerlendirlmesi gerektiğini söyleyen Pekcan, Türkiye'nin e-ticaret konusunda küresel bir merkez haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlık olarak e-ticarette KOBİlere sürekli olarak destek vermeye çalıştıklarını ifade eden Pekcan, bu konuda yapmış oldukları destek paketlerine 135 bin KOBİnin katıldığını belirtti. Ayrıca bu destek sayesinde 7 bin kişinin de ilave istihdama katıldığını söyleyen Pekcan, kampanya sayesinde KOBİ'lere 1,2 milyar aktarıldığını belirtti. E-ticarette "güven damgası" çalışması başlattıklarını söyleyen Pekcan, şuana kadar ise 17 hizmet sağlayıcısının "e-ticarette güven damgası" aldığını ifade etti.

Mart ayı sonunda başlattıkları e-ticaret bilgi formu sayesinde, birçok satıcının eğitimlere katıldığını ve e-ticarette yeni yeni bilgiler edindiklerini söyleyen Pekcan, şuana kadar 6 bin 500 kişinin bu eğitimlerden yararlandığını belirtti.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler