Türkiye'nin gündemin IMF ile kredi anlaşması yok

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir kredi anlaşmasının gündemde olmadığını söyledi:
13 Nisan 2020 Pazartesi 10:32


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kredi anlaşması hükümetin gündeminde olmadığını açıkladı. İbrahim Kalın CNN Türk'de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada "Küresel ekonominin toparlanmasına katkı anlamında IMF, Dünya Bankası, G20 ülkeleri uluslararası kurum ve kuruluşlar hem de ülkeler tabii ki üzerlerine düşen görevlerini yerine getirecekler. Ama Türkiye'nin IMF ile yeni bir anlaşma yapmak yeni bir kredi almak yeni bir stand by anlaşması yapmak gibi bir şey gündeminde yok" ifadelerini kullandı.

Koronavirüse karşı alınan ekonomik önlemlerin ardından Türkiye'de yeni bir dış finansman sağlanıp sağlanmayacağı sorusu gündeme gelirken Reuters'da Cuma günü yayımlanan bir haberde yetkililer Türkiye'nin, IMF dışında diğer tüm finansman imkanlarına sıcak bakıldığını belirtmişlerdi. ülkelerin Türkiye'den yardım taleplerine ilişkin bir soru üzerinde ise şöyle dedi: "Ermenistan'dan bir ilaç talebi olmuştu, Cumhurbaşkanımız bunu onayladı. Sağlık Bakanlığı üzerinden koordine ediliyor. İsrail'den de tıbbi malzeme talebi olmuştu. Zannediyorum bu günlerde tamamlanacak. Eş zamanlı olarak Filistin'e de tıbbi malzeme göndereceğiz. Maske, tulum, tanı kiti pek çok ülkeye de gönderdik."

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler