Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu Eylül ayında artışa geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Türkiye'nin Eylül ayına ilişin kısa vadeli dış borcu hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada kısa vadeli dış borcun yükseldiği görüldü.
17 Kasım 2020 Salı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye'nin kısa vadeli dış borcu konusunda Eylül ayına ilişkin birtakım istatistikler duyurdu. Yapılan açıklamalarda Türkiye'nin dış borcunun Eylül ayında yükselişe geçtiği dikkat çekti. 2019 Eylül ayına göre yapılan kıyaslamada kısa vadeli dış borcun 2020 Eylül ayına göre %8,8 oranında arttığı görüldü. Yaşanan bu artışla birlikte Eylül ayında dış borç tutarı 134 milyar dolara yükseldi. Bununla birlikte söz konusu dönemde bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borcun ise %1,9 arttığı dikkat çekti. Yaşanan bu artış sonucunda ise 57,1 milyar dolara çıkış yapan bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç, diğer sektörlere yükselişle Eylül ayını tamamladı. Diğer sektörlerin kısa vadeli dış borcuna bakıldığında ise %4,8'lik bir azalış söz konusuydu ve 55,9 milyar dolara geriledi.

Bankaların yurtdışında kullanmış oldukları kısa vadeli krediler incelendiğinde ise %21,4'lük bir artış dikkat çekti. Bu artışla birlikte bankaların kullanmış oldukları yurt dışı kaynaklı kısa vadeli krediler, 9,3 milyar dolara kadar ulaştı. Ayrıca tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli dış borcuna bakıldığında ise 2019 Eylül ayıyla yapılan kıyaslamada %4,3'lük bir artış söz konusu oldu. Bunun yanı sıra artışla birlikte toplam tutar 26,2 milyar dolara yükseldi. Özel sektörün ise kısa vadeli dış borcunun %3,3 oranında azaldığı görüldü. Böylelike güncel borç tutarı 86,8 milyar dolara kadar geriledi. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler