Türkiye'nin Kredi Notu Düşürülecek mi?

Hükümet kurulamadığı için Türkiye'nin kredi notu Moody's tarafından düşürülebilir.
01 Eylül 2015 Salı 14:52


Aralık ayına kadar ülkede hükümet kurulmazsa, Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşerebilir. Morgan Stanley Türkiye'nin büyüme oranını da yüzde 3'ten yüzde 2'ye düşürdü.

ÜLKENİN BELİRSİZLİĞİ KREDİ NOTUNA DA YANSIYACAK

Morgan Stanley, 4 Aralık tarihine kadar hükümetin kurulmaması durumunda, kredi derecelendirme kurumu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşüreceğini kaydetti. Kredi değerlendirmesi yapan kuruluşun 2014 Nisan ayından beri Türkiye'yi negatif izlemede tuttuğunu biliyorduk. Ancak edinilen son bilgilere göre Moody's, 4 Aralık tarihine kadar Türkiye'de hükümetin kurulması adına herhangi somut bir gelişme olmaması durumunda Türkiye'nin notunu kırabilir.

Ülkede siyasi belirsizliğin devam etmesi hem döviz piyasalarına hem de finans piyasalarında negatif etki yaratıyor. Morgan Stanley kou ile alakadar olarak ilgili tarihden önce hükümetin kurulamaması halinde Moody's tarafından not kırımına gidileceği konusunda Türkiye'yi uyardı. Öte yandan 2015 yıl sonu TÜFE tahmin oranını yüzde 7.6'dan yüzde 8'e çıkaran Morgan Stanley, Türkiye'nin büyüme tahminini ise yüzde 2'ye düşürdü.

Kategori:

Diğer Haberler