Turkiye, Kredi Riski Yüksek Ülkeler Arasında

Kredi riski yüksek olan ülkeleri içeriyor.
19 Agustos 2015 Çarşamba 06:51


Dünyanın en riskli ülke borçları, Bank of America'nın Dönüşen Dünya Atlası yayında ele alındı. Türkiye, 39 ülke arasında kredi riski ile kaçıncı sırada yer alıyor?

ÜLKELERİN KREDİ RİSK PRİMLERİ

Dönüşen Dünya Atlası yayınında en riskli ülke borçları sıralanırken kriter olarak, risk primlerinin yüksekliği ele alındı. CDS-kredi risk primlerinin en yüksek olduğu ülke Venezuela olarak belirtildi. Yunanistan 2300 baz puana yakın olması sebebiyle ikinci olduğu belirtilirken, Ukrayna'nın cds'leri 2000 baz puan civarında olduğu için ülke üçüncü sırada yer aldı.

Ödeme riski içinde olan ülkelerden ilk üçü haricinde diğer ülkelerin cds'leri daha düşük görünüyor. Yaklaşık 400 bps risk primi olan ülkeler sırasıyla Mısır, Kıbrıs Rum Kesimi, Rusya. Bu gruptan sonra daha da inmeye devam eden kredi risk primleri sonrasında Rusya, Brezilya ve Kazakistan ülkelerinin cds'leri yer alıyor. Listenin 10'uncu ülkesi ise 200 baz puan kredi risk primi bulunan Türkiye. Yayınlanan listeye göre Türkiye, en riskli devlet borcu bulunan 10'uncu ülke olarak belirtiliyor. Listenin tamamı ise 39 ülkeden oluşuyor. Son sırada Almanya yer alıyor. Ülkenin 0'a yakın cds'si bulunuyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler