Türkiye Yatırım Zirvesinde Kredi Derecelendirme Kuruluşlarına Rest

Zirvenin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; IMF, Dünya Bankası ve OECD ile derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin büyümesiyle ilgili tahminlerinde yanılacaklarını söyledi.
22 Mayıs 2014 Perşembe 01:57


Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı; Sovereign Wealth Fund Institute (SWF) ile birlikte, Türkiye de ilk defa “Türkiye Yatırım Zirvesi”ne ev sahipliği yaptı. 30 ülkeden Ulusal Varlık Fonları yöneticileri, emeklilik fonları ve özel fon yöneticilerini ağırlayan Zirve’nin açılışına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci katılarak birer konuşma yaptı. Açılışın ardından ise “Kurumsal Yatırımcılar Neden Türkiye’ye Yatırım Yapmalı” konulu panel düzenlendi.

Zirvenin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; IMF, Dünya Bankası ve OECD ile derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin büyümesiyle ilgili tahminlerinde yanılacaklarını söyledi. Türkiye’nin birinci çeyrekteki büyümesinin, 2013’ün son çeyreğindeki büyümesinden daha yüksek olacağını belirten Bakan Zeybekci, “Türkiye’nin bu yıl ile ilgili büyümesini göreceksiniz, haziran ayından sonra, eksiye doğru revize edilen tüm o büyümeler tıpış tıpış her biri tekrar yukarıya doğru revize edilecektir” dedi.

Türkiye’nin 2003-2013 yılları arasında aldığı doğrudan yabancı yatırım tutarının 140 milyar doları geçtiğini vurgulayan Bakan Zeybekci, “Türkiye’nin aldığı bu yatırımın büyük bir bölümü Avrupa’dan geldi. Türkiye bir başarı hikayesi yazdı ve anlatacak çok şeyi var. Bu yılın ilk üç ayında cari açık geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 düştü. Bizim hükümet olarak bu yılki hedefimiz 50 milyar dolardı, ilk çeyrekteki rakamımız 11 milyar dolardır. Cari açığımızı 50 milyar doların altına rahat şekilde çekeceğimizi hep beraber göreceğiz. Artık mayıstan itibaren kurlardan kaynaklı hiçbir enflasyon rakamı oranı bizim enflasyon rakamımızın üzerine gelmeyecektir” dedi.

Yabancılara Türkiye’deki yatırım ortamını anlatan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise “Enflasyon yüksek ve önemli bir sorun, bu konuya odaklanmalıyız ama enflasyonun kontrol dışına çıktığını söyleyemeyiz” dedi. Şimşek, Türkiye’de siyasi istikrar olmasaydı, sürdürülebilir yapısal reformların gerçekleştirilemeyeceğini, bunların da refah açısından önemli rol oynadığını anlattı.
Kategori:

Diğer Haberler