Turquality Destekleme Programındaki Yenilikler

Turquality Destekleme Programı kapsamında bazı yenilikler Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete'de yayınlandı.
20 Mayıs 2020 Çarşamba

Turquality Destekleme Programı kapsamında bazı yenilikler, “Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Destekleri Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı” Resmî Gazete’de yayımlandıktan sonra duyuruldu. Bakan Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Bakan Pekcan’ın verdiği bilgilere göre, markaların hedef Pazar esasına dayalı desteklenmesi için çalışmaların, Cumhurbaşkanı Kararı’yla tamamlandığını belirtti. Hizmet sektöründe bulunan markaların yeni girecekleri her pazar için ayrı ayrı 5’er destekleneceklerini açıkladı. Kurumsal yapının geliştirilmesine yönelik destekler de ilk 5 yıl boyu markalara sağlanacak.

Verilen destekle markaların yeni pazarlarda kalıcılığının artırılması hedefleniyor. Bu sayede hizmet gelirleri sürdürülebilir şekilde artacak ve hizmet sektörlerinin cari işlemler dengesine olumlu katkısı devam etmiş olacak.

Turquality Destek Programı’ndan yararlananların, hedef olarak belirledikleri ve Bakanlığın da onay verdiği ülkelerdeki ürün ve hizmet tesciline ilişkin harcamalar, yurt dışı tescilleri, eğitim ve danışmanlık, belgelendirme giderleri, aşçı/şef, yazılımcı, mühendis ve sağlık kuruluşları için tercüman istihdamı giderleri, reklam / tanıtım harcamaları, belediye giderleri gibi birçok gider yüzde 50 oranında destek alacak.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler