Ülkeler Bu Bankanın Kapısında!

Asya Altyapı Yatırım Bankası AIIB'nin başkanlığına atanan Jin Liqun, 20 kadar ülkenin üyelik için beklediğini açıkladı.
21 Eylül 2015 Pazartesi 08:32


Çin'in önderliğinde kurulan ve Haziran ayında faaliyete başlayan Asya Altyapı Yatırım Bankası AIIB'nin başkanlığına atanan Jin Liqun, 20 kadar ülkenin üyelik için beklediğini açıkladı.

Daha henüz yeni bir banka olmasına rağmen hali hazırda üyesi olan 57 ülke bulunan bankanın üyelerinden 50'si resmi imzaları atmış durumda.

Dünya Bankası ve IMF'ye rakip olarak gösterilen bankanın başkanı Liqun, ilk altyapı finansman faaliyetlerini altı ay içinde gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. 

ABD'nin yörüngesinde hareket eden Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF'ye rakip olarak görülen bankaya üye olan ülkelerin sayısı hızla artarken, daha önce batıdaki müttefiklerinden bu bankaya katılmayı iki defa düşünmelerini talep eden Beyaz Saray yönetimi ise bu artıştan oldukça rahatsız olmuş vaziyette. 
Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın destekçileri arasında İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Yeni Zelanda gibi ABD'nin müttefik olarak düşündüğü isimler yer alıyor. ABD açısından en şaşırtıcı olan gelişmelerden bir tanesi ise hiç kuşkusuz Güney Kore'nin de Çin'in öncülük ettiği bu bankaya üye olabileceğini bildirmesi oldu.

Asya Altyapı Kalkınma Bankası'na üye olmak isteyen bankaların bu taleplerini 31 Mart tarihine kadar bildirmeleri gerekiyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler