Vakıfbank Ve Halkbank'tan Katılım Hamlesi

Katılım bankacılığı sektöründe yıl sonuna kadar 3 yeni banka kurulmuş olacak.
29 Temmuz 2015 Çarşamba 12:11


Kamu bankalarının katılım bankacılığı sektörüne geçişi hızlandı. Vakıf Katılım Bankası'nın sektöre giriş için gün saydığı açıklanırken, Halk Bankası'nın da sırada olduğu belirtildi.

VAKIF KATILIM BANKASI GÜN SAYIYOR

Geçtiğimiz günlerde katılım bankacılığına geçiş için gerekli izinlerini alarak, açılış hazırlıklarını tamamlayan ilk banka Ziraat Bankası olmuştu. Gerekli izinlerin alınmasının ardından 6 ay gibi kısa bir sürede hazırlıklarını tamamlayan Ziraat Katılım Bankası, ilk şubesini 29 Mayıs tarihinde Eminönü'nde açtı. Vakıf Katılım Bankası'nın da ilk şubesini bir kaç ay içerisinde açacağı tahmin ediliyor.

BDDK, Vakıf Katılım Bankası'nın 300 milyon dolar karşılığı TL sermayeli ve Vakıflar Genel Müdürlüğü öncülüğünde kurulmasına izin vermişti. Bankanın kurulması için İslam Kalkınma Bankası'ndan 300 milyon euroluk finansman sağlandığı açıklandı. Ayrıca bankanın Genel Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilere göre, katılım bankacılığı sektöründeki faaliyetlerden edinilecek olan karın belirli bir kısmının hayır, burs ve restorasyonlarda kullanılması planlanıyor. Vakıf Katılım Bankası için bir yılın sonunda yaklaşık 15 şube açılması bekleniliyor. 

HALK BANKASI'NIN İLK HEDEFİ 15-20 ŞUBE

Bankaların katılım bankacılığı sektörüne geçişinde Vakıf Bankası'nı Halkbank'ın izleyeceği gözlemleniyor. BDDK, ilgili mevzuat uyarınca kurucu ortaklar tarafından Halk Bankası'nın 1 milyar lira sermayeli katılım bankası kurmasına izin vermişti. Ancak Halk Bankası'ndan edinilen bilgilere göre, yeni kurulacak banka için sermaye yapısının nasıl oluşturulacağına dair değerlendirmelerin tamamlanması gerekiyor. Ana sermayedar Hazine Müsteşarlığı olduğu için ilgili konuya ilişkin olarak görüşmeler devam ediyor.
Halk Katılım Bankası'nın faaliyete geçmesinin ardından ilk yıl içinde 15-20 arasında şube açması planlanıyor. Halk Katılım'ın bu hamlesinden sonra önümüzdeki bir yıl içerisinde, katılım bankacılığı sektöründe toplam 50'ye yakın şube açılması bekleniliyor.

Diğer Haberler