Varlık barışından faydalanmak isteyenler için son çıkış!

Yurt dışında para, döviz, altın ve menkul kıymetlerin Türkiye'ye getirilmesine sağlayan varlık barışı, 30 Haziran'da sona erecek.
22 Haziran 2020 Pazartesi

Yurt dışında yer alan para, altın, gayrimenkul gibi değerli varlıkların Türkiye ekonomisine kazandırılması adına son günlere girildi. Vergi İdaresi Başkanlığı tarafından duyurulan gerçek ve tüzel kişilere ilişkin varlık barışı sayesinde Türkiye'nin ekonomik anlamda biraz daha kalkınması amaçlanırken, uygun vergi oranlarıyla yurt dışında yer alan menkul kıymetler Türkiye ekonomisine kazandırıldı. 

Normal şartlarda 31.12.2019 tarihinde sonlanan varlık barışı, 6 ay daha uzatıldı. Böylelikle geneli gurbetçi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının banka veya aracı kurumlara varlık ibrazında bulunmaları için süre önemli ölçüde uzatılmış oldu. Varlık barışından faydalanmak için yapılan varlık ibrazının vergi dairesine bildirilmesine gerek yokken, yetki verilmiş vekiller veya kanuni temsilciler söz konusu işlemi gerçekleştirebilecekler. Varlık barışından yararlanmak için önemli şartlardan biri, varlıkların fiziki olarak Türkiye'ye getirilmesi veya Türkiye'deki bankalara aktarılması olarak bildirildi. Yurt dışında yer alan taşınmazların Türkiye'ye getirilmesi için de taşınabilir varlıklara çevrilip Türkiye'ye getirilebilmesi mümkün olacak.

Varlık barışı sonucunda getirilen mal veya kıymetli varlıkların vergisi sadece %1 olarak tahsil edilecek. Ayrıca getirilen varlıklar için herhangi bir vergi incelemesi veya soruşturması da söz konusu olmayacak. 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler