Vergi borçlarının yapılandırılması kanunu Resmi Gazete'te yayımlanarak yürürlüğe girdi

Geçtiğimiz günlerde TBMM'den onay alarak yürürlüğe girmesi beklenen vergi borçlarının yapılandırılması kanunu yürürlüğe girdi.
17 Kasım 2020 Salı

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından açıklanan vergi borçlarının yapılandırılması kanunu yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre artık vergi borçlarının 18 ay taksitle ödenmesi mümkün olacak. Birçok kişi tarafından beklenen bu yapılandırma müjdesi, 17 Kasım tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. 31 Aralık'a kadar başvuru yapabilmek mümkünkeni, yeni yılın Şubat ayı ile birlikte borçların ödemesi başlanacak. Ayrıca direkt olarak yapılan ödemelerde faiz indirimi uygulnacak ve %90 oranında faiz indirimine gidilecek.

KYK ödemeleri, vergi borçları, prim borçları, devlete ve belediyelere olan birçok borcu kapsamı altına alan bu kanunla birlikte 18 aya eşit bölünme sağlanacak ve tüm borçların 1 buçuk yıl vade ile ödenmesi mümkün olacak. Başvuruların 31 Aralık'a kadar olması büyük bir avantaj olarak değerlendirilirken, borçluların direkt olarak yapılandırma için başvurmaları uzmanlar tarafından dikkat çeken öneriler arasında yer aldı. Son güne bırakmak, yapılandırmanın yapılmamasına bile yol açabileceğini belirten uzmanlar, bu yapılandırma sayesinde bütçenin yaklaşık 1.5 milyar TL nakite kavuşacağı değerlendirmesinde de bulundu.

Taksit tercihi yaparken sadece 4 seçenek bulunacak ve bu 4 seçenek; altı, dokuz, oni ki ve on sekiz ay taksit seçeneklerinden herhangi biri tercih edilebilecek. Bunun yanı sıra tercih edilen taksit sayısına göre belirli oranda katsayı uygulanacak. Altı aylık taksit talep edilmesi durumunda 1,045'lik, dokuz aylık taksit seçilmesi durumunda 1,083, on iki aylık taksit tercih edilmesi durumunda 1,105 ve son olarak on sekiz ay taksit tercih edilmesi durumunda ise 1,15'lik bir katsayı uygulaması söz konusu olacak. Eğer borçların taksitler devam ederken erkenden ödenmesi durumunda ise direkt olarak taksitin hangi ayda olduğuna bakılarak katsayı uygulanacak.

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler