Vergi ve SGK borçlarına beklenen yapılandırma müjdesi geldi!

AK Parti Grupbaşkanvekili Muş, SGK ve vergi borçlarına dair bir yapılandırmanın üzerinde çalıştıklarını söyledi.
17 Ekim 2020 Cumartesi

AK Parti milletvekilleri pandemi nedeniyle gerek vatandaşın gerekse esnafların üzerinde büyük bir yüke neden olan SGK ve vergi borçlarıyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir çalışma başlatmıştı. Çalışma sonucunda ise yapılandırma kararı alınmış ancak bu karar resmi olarak herhangi bir yere sunulmamıştı. Yeni açıklanan destek paketi içeriğinde 16 Ekim Cuma günü SGK ve vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin teklif Meclis Başkanlığına sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclise sunulan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi detaylarını dün basınla paylaştı. Muş, 43 maddeden oluşan bir kanun teklifi sunduklarını ve pandeminin ekonomik anlamdaki etkilerini bu kanun değişiklikleriyle biraz daha hafifletmeyi amaçladıklarını söylerken, işletmelere verilen pandemi desteklerinin 30 Haziran 2021'e kadar cumhurbaşkanı kararı ile uzatılabileceğini dile getirdi. Kısmi zamanlı çalışmanın teşvik edilmesi ve yeni istihdam kaynaklarının yaratılması gibi desteklere onay veren işletmelere damga vergisi ve gelir vergisi gibi istisnalar getirileceğini söyleyen Muş, evlerinde üretim yapıp bunu e-ticaret üzerinden satan satıcılara da bazı vergi muafiyetleri sunacaklarını söyledi.

Turizm sektöründe büyük yankı uyandıran konaklama vergisinin hatırlatılması sonrasında bu durumun 2022 sonuna kadar ertelendiğini belirten Muş, yurt içinde döviz, altın vb. yatırımlarını deftere kaydettiren kişilere de vergi muafiyeti uygulayacaklarını sözlerine ekledi. Muş'un açıklamalarında ise en çok dikkat çeken nokta SGK prim borçları ve vergi borçları konusu oldu. 

Muş yapmış olduğu açıklamada, vergi ve SGK prim borçlarıyla ilgili bir yapılandırma çalışmalarının olduğunu, teknik kısımlarını tamamlamaya çalıştıklarını söyledi. Tamamlanır tamamlanmaz Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulacağını söyleyen Muş, sicil affı konusunda sorulan soruya da cevap verdi. Pandemi sürecinde sicil affı konusunda önemli bir çalışma yaptıklarını, şuan için gündemlerinde böyle bir durum olmadığını dile getirdi. 

Kategori:
Etiket:
>

Diğer Haberler