Wall Street Journal Türkiye Emlak Piyasasına İlişkin Öngörüleri

ABD'li gazete, "Türkiye'nin en büyük konut inşaat firması Emlak Konut GYO EKGYO.IS +0.44% satışların Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 39 düşüş gösterdiğini belirtiyor.
08 Mart 2014 Cumartesi 01:10


Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve finansal çalkantının, hükümetin ekonomik politikasının "temel taşlarından biri" olarak görülen emlak piyasasını da sallantıya uğrama tehdidiyle karşı karşıya bıraktığı yorumları yapılıyor. Dünyanın önde gelen basın kuruluşları da konuyla ilgili görüş ve haber yayımlamaya başladı.

ABD’nin önde gelen gazetesi Wall Street Journal, Türkiye'de son 10 yıl boyunca inşaat şirketlerinin, konut, alışveriş merkezleri ve ofis binalarını rekor yüksek seviyede inşa ettiğine dikkat çekti. Gazete, haberinde "Türkiye'nin inşaat sektörü firmaları sendikası Intes'e göre konut sektörü 800 milyar dolarlık ekonomide 2002 yılından bu yana yüzde 5 büyüme ortalaması tutturarak bu dönem boyunca milli gelirin yüzde 30'una denk geldi" ifadelerini kullandı.
Haberde Türkiye’ye ilişkin öngörüler şöyle devam ediyor: "Fakat Türk lirasındaki sert düşüş ve faiz oranlarındaki artışla beraber geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden siyasi çalkantı bu büyüme motorunu yavaşlatma tehdidini ortaya çıkarıyor. Yatırımcılar ayrıca Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılını belirleyebilecek ve 16 ay sürecek olan seçim döngüsü öncesinde konut alımına da tereddütlü yaklaşıyor." Basın kuruluşuna göre yatırımcılar şimdiden daire alımlarını azaltırken bunda faiz oranlarının ortalama yüzde 14'e yükselmesinin büyük rol oynuyor. Bu arada kısa bir süre önce konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul'un Beşiktaş bölgesinde bulunan Century 21 brokeri Fulya Kenber, "Yüksek faiz ve zayıf lira emlak satışlarını olumsuz etkiliyor çünkü insanlar önünü göremiyor İnsanların güveni yok” şeklinde bir görüş belirtmişti.

Gazete, “Türkiye'nin en büyük konut inşaat firması Emlak Konut GYO EKGYO.IS + 0.44 % satışların Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 39 düşüş gösterdiğini belirtiyor. Analistler geçtiğimiz yıl 15,175 konut satan şirketin bu yıl satışlarının 10,000 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor" şeklinde görüşlere de yer verdi.
Ağaoğlu şirketinin İstanbul'un Asya tarafındaki, eskiden otlak bir alan olan ve şimdi yüksek binaların yan yana olduğu Ataşehir'deki merkezinde satış temsilciliği yapan Burcu Alim, "Şu anda yüksek talep var, insanlar korkmuyor desem, yalan söylemiş olurum” yorumunu yaptı.

Endekslerdeki Düşüşler de Gazetenin Gündeminde

Bu arada Liranın Dolar karşısında yüzde 30'lara varan rekor düşüşün yarattığı sıkıntılara da dikkat çeken gazete "Türkiye'de perakendecilerle yapılan kira kontratlarının çoğunluğu Euro veya dolar üzerinden gerçekleştirilirken, satışların tamamı lira üzerinden yapılıyor. Bunun bir sonucu olarak birçok işyeri sahibi kiracılarına yardımcı olabilmek adına acil fiyat indirimleri yapmak zorunda kaldılar" ifadelerini kullandı. Haberde gerileyen liranın birçok konut firması için de sorun yarattığı vurgulanırken yüksek dış borcu olan ve döviz geliri olmayan şirketlerin cezalandırıldığı belirtiliyor. 

Büyümenin itici bir gücü olarak konut kalkınmasını desteklemeye devam eden AK Parti'nin konut fiyatlarını destekleyecek bazı planlar da açıkladığına dikkat çekildiği haberde "Ancak GSYH büyümesinin bu yıl yüzde 2'ye düşeceği tahmin ediliyor. Buna ek olarak aralarında Ataşehir'in büyük bölümünün küresel finans merkezine dönüştürülmesi ve İstanbul'un üçüncü havalimanı için oluşturulan 30 milyar dolarlık planın da bulunduğu hükümet tarafından desteklenen bazı mega projelere ilişkin endişeler de artıyor" deniliyor. Wall Street Journal gazetesi, Türk yetkililerin, seçimlerin sona ermesi ile siyasi karmaşanın da yatışacağını ve konut alıcılarının piyasaya geri döneceklerini umduklarını belirtiyor.

Kategori:
Etiket:
ABD

Diğer Haberler