Yaklaşık 15 Milyar Dolarlık 'Gizli Veri'

İthalatın 14.8 milyar dolarlık kısmı 'gizli veri' olarak açıklandı.
02 Eylül 2015 Çarşamba

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ithalat verilerinin 14.8 milyar dolarlık kısmı 'gizli veri' adı altında yayınlandı. İthalatta gizli verinin hangi ülkelerden yapıldığına bakılırsa, gizlilik kavramı ortadan kalkıyor.

PETROL VE DOĞALGAZ DIŞINDA DA GİZLİ BİLGİLER VAR

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilerin bir bölümü, ilgili kurumlardan ve firmalardan gelen istek üzerine 'gizli veri' olarak yayınlandı. 2014'de 232.5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiği açıklandı. Ancak bu ithalatın 34.7 milyar doları 'gizli veri' kaleminde yer aldı. 2015 yılının 7 aylık döneminde gerçekleşen ithalatın ise 14.8 milyar doları yine 'gizli veri' adı altında yayınlandı. Habertürk'ün haberine göre, ithalatın yapıldığı ülkelere bakıldığında, gizli veri niteliği taşıyan ürünlerin hangileri olduğu anlaşılabiliyor.

Haberde, 2014 yılın içinde Rusya'dan 11.7 milyar dolarlık, İran'dan 8.2 milyar dolarlık, Güney Amerika Cumhuriyeti'nden 378 milyon dolarlık, Kolombiya'dan ise 765 milyon dolarlık ithalat yapıldığı belirtiliyor. 2015 yılı içinde yapılan ithalatlar incelendiğinde ise 3 milyar doları İran'a, 9.7 milyar doları Kazakistan'a, 40 milyon doları Nijerya'ya ve 5.6 milyar doları Rusya'ya ait olduğu görülüyor. Rusya, Nijerya ve İran gibi ülkelerden yapılan ithalatın ham petrol ve doğalgaz ağırlıklı olması gizli veri niteliğini ortadan kaldırıyor. Bu ürünlerin dışında geçen ABD'den yapılan ithalatların 21.7 milyon dolarlık kısmı da gizli veri olarak gösterildi. Ayrıca gizli ithalat kaleminde yer alan verilerin yüzde 40'ın hangi ülkelerden yapıldığı da gizleniyor.

Diğer Haberler