Yasayla Bankaların Hesap Ücretleri Bilinecek

Hesap ücretleri ile ilgili yasanın içeriğini kapsıyor.
17 Agustos 2015 Pazartesi 14:05


Almanya Federal Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı yasa tasarısı sayesinde artık banka hesap ücretleri şeffaf hale getirililecek.

BİREYLER HESAP ÜCRETİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLECEK

Bankalarda hesap açtıran bireylerin hesap ücretleri konusunda bilgilendirilmesi ile ilgili olarak Almanya Federal Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı birlikte yasa tasarısı hazırladı. 2016 yılında yürürlüğe girmesi beklenen bu yasa ile hesap ücretleri daha şeffaf bir hale gelecek. Hazırlanan yasa, bankada hesap açtırmak kapsamında alınan ücretler için ortak bir terminoloji kullanılmasını kapsıyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından vatandaşlar hesap ücretlerini görerek, hangi bankanın daha uygun ücretlerle hizmet verdiğine karar verebilecek.

Bankaların hizmetlerini karşılaştıran internet siteleri için de gerekli şartlar sağlandığı taktirde devlet tarafından sertifika verilmesi kararına varıldı.İnternet sitelerinin, vatandaşlara sadece bankaların hizmet bedeli olan ücretlerini yansıtması yetersiz kalacak, ülkede ne kadar banka şubesinin olduğu gibi hizmetleri de vermesi gerekecek. Peki yeni uygulama bankaları nasıl etkileyecek? Bu konuda iki farklı görüş bulunuyor. Bazıları yasanın pek farklı bir yönü olmadığını savunurken, bazıları da yeni uygulamanın kazanımlar sunacağını belirtiyor.

Diğer Haberler