Yatırmcının Yeni Endişesi Yükselişte Dışarıda Kalmak

Gedik Yatırım Yurtiçi Satış Müdürü Eral Karayazıcı borsada yukarı yönlü ciddi yükseliş yaşanabileceğine dikkat çeken, kendi görüşü olarak kısa vadede 70 bine ulaşma şansının yüksek olduğunu söyledi
24 Mart 2014 Pazartesi 01:05


Piyasada yaşanan hareketlilik yatırımcıların yeni yön haritaları bulmasını zorunlu kılıyor. Konuyla ilgili uzmanlardan yapılan açıklamalara göre borsa yaşanan yukarı yönlü seyir dikkatli olunmasını gerektiriyor. The Wall Street Journal'ın sorunlarını yanıtlayan Gedik Yatırım Yurtiçi Satış Müdürü Eral Karayazıcı gelinen noktada ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi. Orta vade hedeflerini de aktaran Karayazıcı şöyle konuştu: "BIST 100 endeksinde önümüzdeki 10 aylık vadede en azından 80.000 puana ulaşılması olasılığının % 50 'den düşük olmadığı görüşündeyim."

Borsada yukarı yönlü ciddi bir yükseliş yaşanabileceğine dikkat çeken Karayazıcı, kendi görüşü olarak kısa vadede 70 bine ulaşma şansının yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. Bu da mevcut seviyeden yüzde 9'luk bir yükseliş anlamına geliyor. Yani şayet borsada yükseliş başlarsa, yatırımcıların dışarıda kalma korkusuyla borsaya akın etmesi, yaşanan bu artışa ivme kazandırabilir. Bu durum da geri beslemeli yükseliş döngüsünü tetikleyebilir.
The Wall Street Journal'ın geçtiğimiz hafta yaptığı ankete göre aracı kurumlar önümüzdeki 12 aylık dönemde yüzde 20'ye yakın getiri beklerken, ortalama hedef fiyat olarak 76114 puan hedefini öngörmüştü. Karayazıcı konuyu şöyle değerlendirdi: "BIST100'de Şubat ayı ortasından beri zayıf seyreden işlem hacminin, son 4 ayın en düşük kapanışının gerçekleştiği 3 Mart'tan itibaren artarak %3,4'lük yükselişe eşlik etmesi dikkat çekiyor" diyen Halk Yatırım, araştırma raporunda yükselişin sürmesi için teknik seviyelerin takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti. "İşlem hacmiyle birlikte, kısa vadeli yükseliş denemesinin güç kazanması için 50 günlük ağırlıklı ortalamanın üzerini (63,600) izlemeye devam ediyoruz."
Peki, piyasalarda son durum ne? BIST 100 Endeksi Pazartesi gününe yüzde 1,12 yükselişle 64 bin puan seviyesinden başladı. Endeks son 1 yılda yüzde 23,87 değer kaybederken, son bir ayda yaşanan düşüş yüzde 2,5 oldu. Düşüşte ülkede yaşanan siyasi gerginlik etkili oldu.

Seçimle ilgili kaygılar borsa yatırımcısının kararsız kalmasına neden olurken Karayazıcı konuya şu açıdan bakıyor: "Seçim faktörü bence sonuçlarından ziyade, seçim öncesi büyük bir ( ses kaydı ve benzeri ) haber gelir mi kaygısı ile hisse piyasası üzerinde baskı yaratıyor. Bu bakıma seçimlerin gerçekleşmesi bu baskıyı da ortadan kaldıracağı için etkisinin pozitif olması ihtimali yüksek."
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler