Yaz Sezonu Ve Ramazan Altın Piyasasını Vurdu

Yaz sezonunun başlaması ve Ramazan Bayramının başlamasıyla altın fiyatları düştü.
06 Temmuz 2015 Pazartesi 14:45


Yaz dönemlerinde artan nikâh, nişan ve düğünler altın sektöründe tüm dalgalanmalara rağmen alım nedeni oluyor. Yatırım amaçlı alımlar dalgalı dönemlerde yapılmasa da hediye amaçlı alımlar ciddi bir Pazar payına tekabül ediyor.

Ancak ramazan aynının gelmesi ile hayli düşen düğün ve nikâh merasimleri, perakende altın piyasasında da durgunluğa neden oluyor. Bu nedenle kuyumcular bayram sonrasını bekliyor.
Seçimlerinde olumsuz yönde etki ettiği perakende altın sektöründe ramazanın gelmesi ile birlikte işler bir hayli durgunlaştı. Buna ilave olarak yaz sıcaklarının gelmesi ve özellikle kapalı çarşı ve altın çarşılarına uğrayan insan sayısının azalması da alımları olumsuz etkileyen faktörlerden. 7 Haziran seçimleri sonrasında hala hükümetin kurulamamış olması ve piyasalarda oluşan belirsizliğin bayrama sonrasına kadar çözülmesini isteyen kuyumcular bayram sonu düğün artışları ile birlikte rahat bir nefes almak istiyor. Asıl iş yapılması gereken şu aylarda iş yapamamaktan yakına kuyumcular önlerinde iş yapabilmek için sadece iki ayları kaldığını ve tüm umutlarının hükümet ve düğünler olduğunu söylüyorlar.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler