Yeni elektrik tarifesi belli oldu, kim ne kadar ödeyecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün açıkladığı elektrikte indirim açıklamasından sonra indirim ile ilgili detaylar belli olmaya başladı.
01 Mart 2022 Salı 09:19


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçip ekonomi ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında elektrikte yeni tarifeyi de duyurdu. 
 
Erdoğan ayrıca, elektrik faturalarında uygulanan yüzde 18'lik KDV'yi yüzde 8'e düşürdükleri müjdesini verdi. 
 
1 Ocaktan itibaren geçilen kademeli tarife modelinden sonra elektrikğe çok büyük zam yapılmıştı. Zamlardan sonra gelen yüksek faturalar karşısında tepki gösteren vatandaşlar zamların geri alınmasını istedi. Daha önce alınan kararlardan sonra da inmeyen fatura ücretleri için hükümet yeni bir adımı bugünden itibaren attı.
 
Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik ile ilgili yeni müjdeyi vermişti.
 
Yeni taifenin detaylarını paylaşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yaptığı açıklamaya göre, düşük kademe elektrik tüketim limitinin günlük 8 kilovatsaate kadar yüksektilmesiyle 32 milyon hane abonesi yani ev aboneleri olarak geçen kesimin yüzde 81'i bu kısımda yer alacak.
 
GÜNLÜK 8 KİLOVATSAAT 
 
Yeni tarife bugünden itibaren geçerli olacak. Alınan yüzde 10'luk KDV indiriminden sonra ev aboneleri günlük 8 kilovatsaate kadar kullandığı elektrik için kilovatsaat başına 1 lira 26 kuruş ödeyecek. Ancak günlük tüketim 8 kilovatsaati geçerse üstteki kısım 1 lira 89 kuruştan hesaplanacak.
 
TOPLAM İNDİRİM NE KADAR OLACAK?
 
Diğer yandan indirim oranının toplamda ne kadar olacağıda belli oldu. Düşük kademenin uygulandığı tüketim miktarının artırılmasıyla ev abonelerinin faturalarına yansıyacak indirim oranı yüzde 14'ü bulacak.
 
EPDK'nin verdiği rakamlar üzerinden verilen örneğe bakıldığında, 1 aylık fatura döneminde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir evin geçen ay ödediği 350 liralık bir elektrik faturası mart ayında 302 liraya kadar inmiş olacak.
 
MİLYONLARCA ESNAF BU İNDİRİMDEN FAYDALANACAK
 
Öte yandan elektrikte yapılan bir diğer düzenleme işyeri aboneleri için. İşyerleri de kademe uygulamasına geçecek.
 
İşyerleri abonelerine de bu aydan itibaren geçerli olmak üzere günlük 30 kilovatsaate kadar tüketimlere yüzde 25 oranında indirim yapıldı. Bu kapsamdaki işyeri aboneleri günlük 30 kilovatsaate kadar bir tüketim yaptıklarında kilovatsaat başına ödeyecekleri fiyat 2 lira 5 kuruş olacak. Yapılan bu düzenleme 6 milyon 315 bin işyeri abonesini kapsayacak.

Diğer Haberler