Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından bu göreve eski Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan atandı.
10 Kasım 2020 Salı

Berat Albayrak’ın görevinden istifa etmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan getirildi. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na ve Anayasanın 104. ve 106. maddelerine göre görevine atanan Lütfi Elvan’ı biraz daha yakından tanıyalım.

Lütfi Elvan Kimdir?

Lütfi Elvan, 1962’de Karaman – Ermenek’te dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi’nde Maden Fakültesinde okuyan Lütfi Elvan, Amerika’da Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi yüksek lisansı yaptı. Bürokrat geçmişi olan Elvan, çeşitli kurumlarda daire başkanlığı, müsteşar yardımcılığı da yaptı. TBMM’de 23, 24, 25 ve 26’ıncı dönemlerde görev yapan yeni bakan, bu dönemlerde onlarca komisyonda görev alırken, Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı olarak da görev aldı. Aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi görevleri de üstlendi. 2 çocuk babası olan Elvan, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Neler olmuştu?

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Instagram hesabı üzerinden istifa ettiğini açıklamış ve bu bakanlık koltuğu boşalmıştı. Bakanlık koltuğu boşta kalmış olmasına rağmen, ekonomik gelişmeler olumlu yönde ilerleyince sosyal medyada bu durum gündem olmuştu. Euro ve Dolar ciddi bir gerileme yaşamıştı. Konuyla ilgili haberimizi “Berat Albayrak’ın istifasından sonra TL değer kazanmaya başladı!” linkinden okuyabilirsiniz.

>

Diğer Haberler