Yeni Kalkınma Bankası Açıldı

BRICS Kalkınma Bankası'nın açılışını kapsamaktadır.
21 Temmuz 2015 Salı

Dünya Bankası üyesi olan Rusya, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Çin'in ortaklaşa kurduğu Yeni Kalkınma Bankası (NPD), resmi açılışla birlikte faaliyete geçti. Bankanın resmi açılış töreni Şanghay'da düzenlendi.

SERMAYESİ 100 MİLYAR DOLARA ÇIKARILACAK

BRICS ülkelerinin (Rusya, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Çin) Kalkınma Bankası'nı kurma fikri ilk olarak 2012 yılında gündeme gelmişti. 2014 yılı içerisinde Afrika'da düzenlenen 5.BRICS Zirvesi'nde bankanın kuruluşu onaylanmıştı. Ardından bu yıl Temmuz ayının başında Rusya'da düzenlenen BRICS Liderler Zirvesi'nde ise bankanın açılışı ile ilgili çalışmaların tamamlandığı duyuruldu. BRICS ülkelerinin kuruluşu konusunda anlaşmaya vardığı Katılım Bankası, Şanghay'da yapılan resmi açılış töreniyle bugün faaliyete geçti.

NPD'nin başlangıç sermayesinin 50 milyar Dolar olarak duyurulmasının ardından, önümüzdeki süreçte sermayenin 100 milyon Dolara çıkarılacağı belirtildi. Oluşturulan bu ortak havuza Güney Afrika Cumhuriyeti 5 milyar Dolar, Rusya, Hindistan ve Brezilya 18'er milyar Dolar ve Çin 41 milyar Dolar katkı sağlayacak. BRICS ülkelerinin nakitte sıkıntı yaşaması durumunda NPD'den mali destek sağlanabileceği bildirildi.

Diğer Haberler