Yükselen Kredi Faizleri Ev Almak İsteyenleri Zorluyor

Politika faizinin 5,5 puan artarak yüzde 10'a çıkarılmasının ardından bankalar konut kredi maliyetleri yükseldi vatandaş ev almakta zorlanmaya başladı. Aylık konut kredi faizi yüzde 1,20'ye ulaştı
07 Nisan 2014 Pazartesi 13:02


Bankalar aylık konut kredi faizlerini yükseltti. Buna neden olan gelişme de Merkez Bankası’nın politika faizini 550 baz puan birden artırması oldu. Ev almak isteyen vatandaşlar ise bu durumdan son derece rahatsız oldu. Çünkü bütçelerini yeniden düzenlemek ve ek maliyeti karşılamak zorunda kaldılar.

Peki bu yükseliş devam ederse önümüzdeki süreçte neler olacak? Mart ayında konut kredisi faiz oranlarının ortalama aylık % 1,10 olduğunu belirten Reidin kıdemli analisti Orhan Vatandaş, “Eğer önümüzdeki dönemde faiz oranlarında artış söz konusu olursa, bu durum yeni konut kredisi kullanacakların geçmiş dönemlere kıyasla daha fazla maliyete katlanmaları anlamına geliyor” dedi.

“Konut Üretim Ve Satışı Sürekli Artış Gösteriyor”

Faiz oranlarındaki artışın konut kredisine yansımasını değerlendiren Vatandaş, hızlı nüfus artışı, bölünen aileler, kentleşme, gelir düzeylerinin yükselişi, hızla gelişen inşaat teknolojisi gibi nedenlerden dolayı konut üretim ve satışının sürekli artış gösterdiğini söyledi.
Vatandaş, Türkiye'de mevcut duruma bakıldığında konut fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ailelerin konut satın alımında belli oranda banka kredisi kullandığını belirtti. Konut kredi kullanım miktarına da değinen Vatandaş “Toplamda 1,7 milyon kişi 100 milyar lirayı aşan konut kredisi kullandı. Eğer önümüzdeki dönemde faiz oranlarında artış söz konusu olursa, bu durum yeni konut kredisi kullanacakların geçmiş dönemlere kıyasla daha fazla maliyete katlanmaları anlamına da geliyor” şeklinde konuştu.


Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler