Yunan Bankaları Eridi

Yunan bankalarının yüzde 64 değer kaybetmesini içermektedir.
06 Agustos 2015 Perşembe 06:26


Yunan bankacılık sektörü endeksi yüzde 64 değer kaybetti. Atina Genel Endeksi'nde ise yüzde 19 seviyesinde değer kaybı kaydedildi.

YUNAN BANKALARI YÜZDE 64 GERİLEDİ

Beş hafta boyunca kapalı kalan Atina Borsası geçtiğimiz pazartesi günü açılmıştı. Yatırımcılar borsanın uzun süredir kapalı olmasından ve Yunan ekonomisinde yaşanan küçülmeden dolayı Atina Borsası'nda keskin düşüşler olabileceğini tahmin ediyordu. Pazartesi gününden beri yatırımcıların tahminleri doğrultusunda düşüşler görüldü. Özellikle Atina Borsası'nın beşte birini oluşturan banka hisselerinde çok sert düşüş yaşandı. 3 günde yüzde 64 değer kaybeden Yunan bankaları, bu kadar fazla değer kaybını en son Mayıs 2013'te yaşamıştı. Kemer sıkma karşıtı eylemler sırasında gerileme yaşayan Yunan bankalarındaki düşüş yüzde 40 oranıyla sınırlı kalmıştı.

Atina Borsası'nın kapalı olduğu süreçte Yunan Ulusal Bankası'nın hisse senetleri ABD'de işlem görmeye devam etmiş ve o süreçte yüzde 20 değer kaybetmişti. Atina Borsası'nın işleme açıldığı 3 Ağustos Pazartesi gününden beri Atina Genel Endeksi'nde yüzde 19 seviyesinde kayıp yaşandı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler