Yunan Bankaları Kapanabilir

Görüşmelerin sonuçsuz kalması durumunda Yunanistan'da ki bankalar kapanabilir.
09 Temmuz 2015 Perşembe 11:01


Yunanistan'ın uzun zamandır kreditörlerle yaptığı görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine ülkeye yeni bir kurtarma paketi için süre verilmişti. Bu süreç tamamlandıktan sonra Yunanistan'da bazı bankaların kapanabileceği söyleniyor.

YUNANİSTAN'A BİR ŞOK DAHA

Yunanistan'da ekonomik ve siyasi gelişmelerden yıpranan bankaların, sektörünün yeniden yapılandırılması için kapanabileceği gündeme geldi. Avrupalı liderler 12 Temmuz Pazar günü buluşarak, Yunanistan'da yaşanan krize bir çözüm bulabilmek için olağanüstü toplantı gerçekleştirecekler.

Yeni kurtarma paketinden tamamen bağımsız olarak bazı büyük Yunan bankalarının kapanarak daha güçlü rakiplerle birleşmek zorunda kalabileceğini belirten kaynaklar oldu. Reuters'a konuşan bu kaynaklar isimlerinin açıklanmasını kesinlikle istemediler. Yetkili biri tarafından yapılan açıklamaya göre de Yunanistan'da bulunan 4 büyük banka iki bankaya düşürülebilir. Eurobank, Piraeus, National Bank of Greece ve Alphabank'ın oluşturduğu 4 büyük banka ikiye düşürülürse Atina'dan güçlü bir direniş ile karşılaşabileceği tahmin ediliyor.

BORSA PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR KAPALI

Yunanistan'da referandum kararı alınmasının ardından halkın ATM'lere koşması sebebiyle bankalar kapatılmıştı. Yunan bankalarının açılma süresi 13 Temmuz'a kadar uzatıldı. Bu kararın açıklanmasının ardından Yunanistan Sermaye Piyasaları Komisyonu 29 Haziran'dan bu yana kapalı olan Atina Borsaları için de aynı kararı verdi. Atina Borsaları Pazartesi gününe kadar kapalı kalacak.

Diğer Haberler